Denník N

Putin je najväčším porazeným ortodoxnej schizmy

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), ruský premiér Dmitrij Medvedev (vľavo), Medvedevova manželka Svetlana Medvedevová počas veľkonočnej pravoslávnej bohoslužby v katedrále Spasiteľa Krista v Moskve 8. apríla 2018. Foto – TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), ruský premiér Dmitrij Medvedev (vľavo), Medvedevova manželka Svetlana Medvedevová počas veľkonočnej pravoslávnej bohoslužby v katedrále Spasiteľa Krista v Moskve 8. apríla 2018. Foto – TASR/AP

S tým, ako ukrajinská pravoslávna cirkev smeruje k nezávislosti, by mohol ruský prezident stratiť svoju aureolu obrancu viery.

Pravoslávna cirkev sa stále viac blíži ku schizme, čo ruského prezidenta stavia do úlohy nie nepodobnej kráľovi Henrichovi VIII., ktorý v 16. storočí oddelil anglikánsku cirkev od Ríma. Hrozí, že ruská ambícia byť centrom pravoslávneho sveta sa nakoniec skončí izoláciou. Ale zdržiavanie rozdelenia cirkvi by znamenalo poníženie Ukrajincov, ktorých ruský líder bezohľadne terorizuje.

Dňa 11. októbra prijala Svätá synoda Konštantínopolského ekumenického patriarchátu zásadné rozhodnutie vo veci pravoslávnej viery na Ukrajine. Do svojich radov znovu prijala dvoch biskupov, ktorí vedú dve odštiepenecké ukrajinské cirkvi, ktoré moskovský patriarchát neuznáva. A ich členom dovolila pristupovať k prijímaniu. Teraz musia ukrajinskí kňazi zjednotiť svoje organizácie, aby vytvorili nezávislú a autokefálnu Ukrajinskú pravoslávnu cirkev uznanú Konštantínopolským patriarchátom. To ide proti želaniu Moskvy, ktorá bola predtým zodpovedná za menovanie cirkevnej hierarchie na Ukrajine. Synoda zneplatnila dokument, ktorý vydala ešte v roku 1686 a ktorý moskovskému patriarchovi garantoval právo stanoviť kyjevského metropolitu.

Putin schizmatik?

Ak to znie tajomne, všetko je tak, ako má byť. Pravoslávna cirkev, ku ktorej sa celosvetovo hlási asi 300 miliónov veriacich, si veľmi potrpí na tradíciu a rituály. Autorita ekumenického patriarchu Bartolomeja, ktorý sídli v Konštantínopole – v dnešnom Istanbule – a ktorý predsedal Synode, sa opiera o kánon 28 Chalcedónskeho koncilu. Ten sa konal ešte v roku 451, teda šesťsto rokov predtým, ako došlo k schizme medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou. Tento kánon garantuje náboženskému vodcovi „nového Ríma“ druhé miesto po rímskom biskupovi.

Bartolomej za 27 rokov v úrade ešte neurobil dôležitejšie rozhodnutie. Ekumenický patriarcha ako „prvý medzi rovnými“ spomedzi hláv jednotlivých ortodoxných cirkví doteraz hral najmä reprezentatívnu úlohu. Jeho najdôležitejším doterajším činom bolo znovuzavedenie blízkych kontaktov s Rímom.

V očiach Moskovského patriarchátu Bartolomej nemá právomoc znovu prijať ukrajinských kňazov. Metropolita Hilarion, ktorý vedie zahraničné oddelenie patriarchátu, to nazval „prenikaním konštantínopolského patriarchátu na kánonické územie ruskej cirkvi“.

Na tomto uhle pohľadu niečo je. Bartolomej koná oportunisticky, keď chce presadiť autoritu svojho úradu, ktorú doteraz nikdy nemal. Počas svojho pôsobenia neurobil nič pre to, aby dal ukrajinskej cirkvi nezávislosť. Bola to až ruská agresia na Ukrajine a západná podpora pre Kyjev, ktorá prinútila dnes 78-ročného patriarchu k takej ambicióznej akcii.

Moskva odpovedala zmrazením diplomatických vzťahov s Ekumenickým patriarchátom, ale cena úplného prerušenia stykov by bola vysoká. Dňa 11. októbra arcibiskup Klement, vysokopostavený klerik Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá je lojálna k Moskve, navrhol Bartolomeja exkomunikovať. Lenže to by nakoniec zmenilo Ruskú pravoslávnu cirkev s viac ako sto miliónmi veriacich na ekvivalent anglikánskej cirkvi, čo by ju oddelilo od zvyšku ortodoxného sveta.

Neúnosné priznanie

Dá sa pochybovať o tom, že by Vladimir Putin, ktorý využíva silu cirkvi na podporu svojej neoimperialistickej ideológie, túžil hrať úlohu Henricha VIII., tudorovského monarchu, ktorý bol pôvodne oddaným katolíkom, ale nakoniec sa postavil proti duchovnej autorite Ríma. Pre ruského prezidenta je medzinárodný vplyv ruskej cirkvi veľmi dôležitý.

Putin dvakrát navštívil horu Athos, mníšsku enklávu v Grécku, ktorá je najsvätejším miestom ortodoxného kresťanstva. Medzi ľuďmi lojálnymi k jeho režimu je veľmi módne ísť tam na púť. Podobne ako desaťtisíc iných Rusov sa tam objavili aj minister obrany Sergej Šojgu či generálny prokurátor Jurij Čajka. Lenže Athos spadá pod jurisdikciu Konštantínopolského patriarchátu a pre formálnu schizmu môže byť pre Rusov stratený. Pre prezidenta, ktorý si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie