Denník N

Magnézium – rieši bolesti, chronickú únavu aj stres. Napriek tomu ho prijímame málo

Minerály sú pre telo malé, takzvané stopové prvky, ale zodpovedajú za obrovské množstvo procesov – a v prípade magnézia sú to doslova stovky.

Magnézium vyživuje naše nervy. Pomáha proti svalovým kŕčom, stresu, nervozite či únave a zlepšuje aj kvalitu spánku.

Nedávna štúdia uvádza, že 2 miliardy ľudí na svete trpia takzvaným skrytým hladom, teda nedostatočnou výživou minerálmi. Síce nie sú reálne hladní, ale ich telá fungujú v obmedzenom režime a v niektorých prípadoch požierajú samé seba.

Správna výživa totiž prebieha na dvoch základných úrovniach – makro živinami, ktoré prijímame v desiatkach až stovkách gramov za deň, a mikro živinami, ktoré nám stačia aj v miligramoch. Tie veľké sú bielkoviny, tuky a cukry, malé zase vitamíny a minerály.

Zatiaľ, čo o makronutrientoch počujeme z každej strany a vieme presne, ktorá potravina je nízkotučná, nízkosacharidová, bez pridaného cukru či s pridanými bielkovinami, vitamíny a minerály sú mierne podceňované.

V skutočnosti majú v tele nenahraditeľné miesto a ak nám chýbajú, trpko to pocítime.

Čo sa deje, keď nám chýbajú minerály

Ak ich neprijímate cielene, ste pravdepodobne vystavení nedostatku. V bežnej strave pracovného dňa – menučko, donáška a fast food – ich totiž veľa nie je. Ako teda spoznáte, že ste hypomineralizovaní?

Organizmus sa v prvom rade usiluje prežiť a pre naplnenie tohto cieľa je ochotný obetovať všetko. Chýbajúce látky preto neváha nahradiť tými, ktoré nie sú nevyhnutné pre prežitie.

Napríklad, ak mu chýba vápnik, začne si ho brať zo zásob uložených v kostiach. Človek má potom sklony k zlomeninám či osteoporóze a prejaví sa to aj na kvalite nechtov. Už od detstva vieme, že zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky, ale zjete ho aj v jemných kostiach sardiniek alebo vypijete v tvrdej vode.

Nízka hladina medi, ktorá v tele zabezpečuje presun elektrického náboja, sa nahrádza zo zásob železa, a preto môže v extrémnych prípadoch spôsobiť ovisnutú kožu alebo viesť k vypadávaniu vlasov. Meď je však prítomná v obilninách aj v mäse a potrebujeme jej relatívne málo, preto s jej príjmom väčšinou nemáme problém.

Železo, naopak, je veľmi často podceňovaná živina, prítomná v zelenej zelenine, orieškoch, fazuli či v rybách. Ako jeden z hlavných tvorcov hemoglobínu, farbiva červených krviniek, ovplyvňuje železo nepriamo aj prekrvenie a správnu prepravu kyslíka do všetkých buniek. Jeho nedostatok sa môže prejaviť najčastejšou výživovou poruchou, chudokrvnosťou.

Magnézium patrí medzi najdôležitejšie minerály v našom tele, pretože vykonáva stovky funkcií. Spolupracuje pri spracovávaní zjedených tukov a cukrov, aj pri skladaní bielkovín. Bez neho sa nemôže plnohodnotne tvoriť DNA, takže napomáha celkovej novej tvorbe buniek a regenerácii v našom tele. Ak chýba vo svaloch, nie sú schopné čerpať energiu uloženú v zásobníkoch zvaných ATP a z posilňovne potom odchádzame smutní. Výsledok? Ak nám v tele chýba horčík, cítime sa unavení, malátni, budíme sa na kŕče, ťažko sa sústredíme a dokonca ľahšie podliehame stresu.

Stále sú to mikro živiny a ich príjem dokážeme ľahko naplniť

Dokonca, aj minerály sa podľa dennej dávky delia na väčšie a menšie, ktoré nazývame stopové prvky. Do prvej skupiny patria sodík, draslík, vápnik, magnézium, fosfor či chlór. Tieto potrebujeme prijímať v stovkách miligramov. Stopové prvky nám stačia v mikrogramoch alebo miligramoch a sú to najmä železo, meď, jód či selén.

Minerály nedokážeme vstrebávať naplno

Ak si budete čítať etikety a odsledujete hodnoty minerálov vo vašej strave, ešte stále to neznamená, že vaše telo dostane, čo potrebuje.

Napríklad, z potravín ich získavame len s účinnosťou 30-40 % a navyše, pre pokrytie celej škály prvkov musíte každý deň zjesť veľké množstvo zeleniny, ovocia a orechov. Tie najväčšie minerálne bomby si môžete pozrieť, napríklad, v tomto článku od Gemerky.

Pitím minerálnej vody dokáže telo vstrebať takmer 60-70% magnézia, je to dokonca účinnejšie ako výživové doplnky, Pre správne vstrebanie magnézia ho dokonca potrebujeme prijať aj v správnom pomere s vápnikom Mg:Ca – 1:3. Vďaka tomu z neho získame najviac zdravotných benefitov.

A čo o magnéziu hovoria odborníci?

„Magnézium a vápnik organizmus nevie vyrobiť sám, ale prijíma ich potravou. K nedostatočnému vstrebávaniu magnézia taktiež prispieva nevhodná úprava potravín – vyprážanie, či konzervácia. Znižovanie vstrebávania magnézia taktiež ovplyvňuje užívanie liekov a stres, ktorý zvyšuje okamžitú spotrebu magnézia až 20-násobne. Pre efektívne vstrebávanie magnézia je nevyhnutný preto vápnik. Najprirodzenejším spôsobom prijímania minerálov je pitie minerálnej vody,“ tvrdí Doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Stres, únava aj bolesti môžu mať mnoho rôznych príčin. No najjednoduchší spôsob, ako sa im začať brániť, je veľmi osviežujúci – pite magnéziové minerálne vody s optimálnym pomerom magnézia a vápnika 1:3 akou je napríklad slovenská minerálna voda Gemerka z čistej prírody Slovenského krasu. Už jedna 1,5 litrová fľaša Gemerky pokryje dennú potrebu magnézia.

Teraz najčítanejšie