Denník N

Týždňový Newsfilter: Bude vojna dlhých letných večerov proti času zapísanému v génoch

Spoločnosť sa cez týždeň stihla hádať o rozdieloch v dôchodkoch medzi mužmi a ženami, ale aj o zimnom a letnom čase. Dankovi a Ficovi zatiaľ prechádzajú plány, o ktorých možno ani nedúfali, že uspejú.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Správy týždňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Začala sa debata o tom, či budeme mať natrvalo zimný alebo letný čas

Stačila jedna krátka správa, že ministerstvo práce vydalo „predbežné stanovisko“ o trvalom zavedení zimného času od budúceho roka, a na sociálnych sieťach vypukla vojna porovnateľná len s tými najvýbušnejšími konfliktmi – o interrupcie a o migrantov. Vláda je v tejto veci pod časovým tlakom: musí schváliť legislatívu tak, aby sa takto o rok poslednýkrát zmenil čas na zimný. Znamená to, že zimný verzus letný čas bude dostávať stále ďalšie impulzy a stane sa trvalou súčasťou verejnej debaty najmenej na najbližší rok.

Brusel za to nemôže. Debata pritom nie je nová, toto je len jej finále. Predsa už dlhé roky sa každú jar a každú jeseň vracali sťažnosti ľudí na rozhádzaný biorytmus, písali sa štúdie o vplyvoch na deti aj na domáce zvieratá. Tlak na Európsku komisiu, aby zrušila striedanie časov, bol zrejme veľký a prichádzal aj zo Slovenska. Komisia teda navrhla smernicu a poslala ju svojim členom na schválenie. Inak povedané: Brusel vyhovel tlaku zdola a navrhol koniec striedania času.

Brusel si však dal pozor, aby nebol zase za diktátora a neprekročil limit spoločenskej objednávky – navrhuje zrušiť striedanie časov, ale nechce diktovať, ktorý čas si má kto zaviesť. O tom nech sa rozhodnú členské štáty.

Dlhé letné večery, neskoré letné rána. Členské štáty teda musia urobiť dva kroky: schváliť smernicu o zrušení striedania časov a vybrať si svoj vlastný čas. Naše ministerstvo navrhlo európsku smernicu schváliť a nastaviť natrvalo zimný čas. Od leta 2020 by sme teda ráno vstávali do skoršieho svitania (koncom júna by Slnko vychádzalo po pol štvrtej) a večer by sme si líhali do skoršej tmy (západ Slnka už pred ôsmou).

Ministerstvo vybralo zimný čas preto, lebo sa na našom území dlhodobo uplatňoval a „rešpektuje fyziológiu populácie“. (Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej máme zimný čas dokonca v génoch!) Hnutie odporu proti zimnému času, ktoré už stihlo rozbehnúť petíciu za letný čas, zase ako hlavný argument používa „dlhé letné večery“.

Keď sa nedohodneme doma, môžeme sa nedohodnúť aj vonku. Ministerstvo práce teraz čelí kritike za to, že nerešpektovalo „hlas ľudu“, vyjadrený v celoeurópskej ankete (53 percent z vyše 30-tisíc zúčastnených občanov Slovenska chcelo letný čas), a je jasné, že hádka o tejto téme bude pokračovať aj mimo ministerstva. Jej výsledok bude neradostný: príde ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Letný a zimný čas

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie