Denník N

Ako Londýn protestoval proti brexitu (fotogaléria)

Foto – Mária Pinčíková
Foto – Mária Pinčíková

Vyše pol milióna ľudí protestovalo v sobotu v Londýne proti odchodu z Európskej únie, bola pri tom aj slovenská fotografka Mária Pinčíková.

Účasť okolo pol milióna, podľa organizátorov až 670-tisíc, sa odhadovala pri veľkom sobotnom protestnom pochode proti brexitu v Londýne.

Demonštranti na ňom požadovali nové referendum o odchode z Európskej únie. Išlo o jednu z najväčších demonštrácií za posledné roky.

Rozhodla som sa, že protest nafotím s bleskom, aby som snímky trochu preexponovala. Ľudí som chcela nechať ako anonymný dav, nech viac vyskočia transparenty či vlajky. Chcela som tak zachytiť viac emócie z protestu, ktorý bol veľmi silný.

Na pochode, ktorý sa skončil pred britským parlamentom, rečnil napríklad londýnsky starosta Sadiq Khan. „Klamstvá, zavádzania a podvody v referendovej kampani boli odhalené, ale je jasné, že vôľa ľudí sa mení. Nikto nehlasoval za to, aby odchodom z EÚ schudobnel,“ vravel Khan.

Protest podporila cez nahraté video aj škótska premiérka Nicole Sturgeonová. „Vláda toryovcov (konzervatívcov) vedie tieto rokovania chaoticky, nekompetentne a hore nohami,“ povedala škótska líderka na okraj zatiaľ bezvýchodiskových rokovaní o brexite.

Dohoda o brexite medzi EÚ a Veľkou Britániou je pritom stále otázna. Najväčším problémom je momentálne otázka hraníc medzi Írskom, ktoré je členom EÚ, a Severným Írskom, ktoré z nej vystúpi so zvyškom Spojeného kráľovstva. Londýn sa snaží zabrániť, aby medzi nimi po odchode z Únie vznikla „tvrdá“ hranica.

Naposledy tak veľa ľudí dostala do ulíc vojna v Iraku. Foto – Mária Pinčíková
Európske zástavy v londýnskych uliciach. Foto – Mária Pinčíková
Európske hviezdičky na britskej vlajke. Foto – Mária Pinčíková

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Svet

Teraz najčítanejšie