Denník N

Newsfilter: Kočnerov Ďateľ spieva, aby takisto neskončil v klietke

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dnes sme sa dozvedeli, že o mafii prepojenej na štát už dávno vedela SIS aj polícia a že si Marian Kočner najal Petra Tótha na sledovanie novinárov, vrátane Jána Kuciaka.

Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Peter Tóth sa polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov

Bývalý novinár a siskár Peter Tóth sa priznal polícii, že pol druha roka sledoval pre Mariana Kočnera viacerých novinárov, vrátane zavraždeného Jána Kuciaka. Informáciu o Tóthovom priznaní získala Monika Tódová, ktorá bola spolu s Adamom Valčekom, Marekom Vagovičom, so Štefanom Hríbom a s ďalšími na Kočnerovom a Tóthovom zozname. Oni všetci písali o Kočnerových podvodoch.

Ďateľ spieva, aby ho nezavreli. Peter Tóth vyšetrovateľom hovoril, že zo sledovania novinárov robil videá, fotky a analýzy a cieľom bola ich diskreditácia. Po vražde sa opýtal Kočnera, či s ňou má niečo spoločné, a po zápornej odpovedi sa rozhodol neísť na políciu.

Neskôr, keď už bol Kočner tesne pred svojím uväznením, mu údajne Tóth robil spojku s Alenou Zuszsovou. Vďaka tomu vraj pochopil, že je Kočnerovou milenkou, a až keď ju pred tromi týždňami zadržala polícia, Tóth precitol. Precitnutie pretavil do článku, v ktorom sa od svojho dlhoročného priateľa a chlebodarcu dištancoval. Potom, konečne, zašiel na políciu. Osem mesiacov po vražde.

Tóthovi vtedy zjavne došlo, že keď Kočner prišiel o svoje krytie a stal sa hlavným podozrivým z objednávky vraždy, mohlo by sa aj jeho konanie začať posudzovať paragrafmi Trestného zákona, pod ktorými sú uvádzané roky odňatia slobody. Zatiaľ nevieme, aký postoj zaujme k Tóthovej výpovedi prokurátor a či mu jeho aktívna spolupráca môže pomôcť v prípadnom trestnom stíhaní.

Šikovný štylista bez charakteru a bez hanby. Do dvoch hodín od vydania textu Peter Tóth poprel, že by vypovedal na polícii. „Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,“ odpísal pre Omediach.com. Teoreticky môže mať pravdu – v prípade, že je utajeným svedkom. S Denníkom N sa Tóth nechce baviť, pretože podľa neho klame.

Viacerí novinári Denníka N však boli istý čas s Tóthom kolegovia, keď bol ešte komentátorom SME. Mnohí si ho pamätáme ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kočner

Newsfilter

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie