Francúzi sa proti Kanade postarali o drámu, prekvapenie sa však nekonalo

Kanada ostáva jediným mužstvom, ktoré na šampionáte nestratilo ani bod. Javorové listy zdolali Francúzov 4:3.

A-skupina

Francúzsko – Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Góly: 16. Desrosiers, 46. Treille (Meunier), 46. Roussel –11. Seguin (Spezza, Barrie), 12. Eberle (MacKinnon, Duchene), 37. Seguin (Spezza), 49. Eberle (Burns, Crosby). Rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Šindler (ČR) – Pihlblad (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), vylúčení: 6:4 na 2 min., presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 15.300 divákov.

Francúzsko: Quemener (Hardy) – Manavian, Auvitu, Chakiachvili, Hecquefeuille, Dieude Fauvel, Janil, Trabichet – Y. Treille, Meunier, Desrosiers – Fleury, Roussel, da Costa – Raux, S. Treille, Bertrand – Claireaux, Lamperier, Guttig, Rech.

Kanada: Jones (Smith) – Hamhuis, Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Hall, Eberle, Crosby – Giroux, O’Rielly, Seguin – Duchene, MacKinnon, Spezza – Couturier, Schenn, Ennis, Toffoli.

Šanca na postup Francúzska do štvrťfinále bola pred zápasom s Kanadou už len v teoretickej rovine. Dôležitejšia je pre nich záchrana v elitnej kategórii. Získať body proti Kanade je vždy náročné, no Francúzi sa do svojho dnešného súpera poriadne zahryzli.

V prvých desiatich minútach sa hral celkom vyrovnaný hokej. Potom sa Kanada rozbehla gólmi Seguina a Eberleho. Francúzom sa ešte do konca prvej časti hry podarilo znížiť zásluhou Desrosiersa. Na prvý gól im stačili len štyri strely vyslané na Jonesa.

Druhá tretina sa niesla plne v réžii Kanaďanov. Strelili v nej síce iba jeden gól, ale puk mali skoro nepretržite na svojich hokejkách a Francúzom dovolili vystreliť len dvakrát.

Francúzsko v tretej tretine zvýšilo aktivitu a podarilo sa mu vyrovnať. Najprv v presilovke tečoval peknú strelu Yorick Treille a o 35 sekúnd sa opäť tečom presadil Laurent Meunier.

Kanada si chcela upevniť prvú priečku v A-skupine, musela teda pridať. Zvýšila obrátky a v presilovke Burnsovu delovku od modrej pred bránou tečoval Eberle.

Francúzsku nepomohla ani záverečná power-play, Kanada sa ubránila a ostáva tak jediným tímom na šampionáte bez straty bodu. V nedeľu čaká Javorové listy súboj proti Švajčiarsku, Francúzsko v pondelok vyzve Švédsko.

Yorick Treille, Francúzsko: „Všetci sme sklamaní. Bolo tam obrovské úsilie, ale vyšlo navnivoč. Boli sme stále v zápase, držali sme sa ich a podali sme naozaj výborný výkon.“

Jordan Eberle, Kanada: „Tuším sa každoročne stáva, že príde zápas, v ktorom je to ozajstný boj – dostať puk do siete. Presne toto sa dialo dnes, potrebovali sme nájsť spôsob a našli sme ho v presilovkách.“