Denník N

Ficovi sa dvere na Ústavný súd ešte úplne nezabuchli

Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková a premiér Robert Fico. Foto – TASR
Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková a premiér Robert Fico. Foto – TASR

Po utorkovej noci sa na voľbe ústavných sudcov mení len veľmi málo – vzhľadom na návrhy Smeru sa to dá považovať za úspech.

Ako dobre, že napokon žiadna významná zmena neprešla! Aj tak sa dajú zhrnúť komentáre znalcov ústavného práva, ktorí v utorok so znepokojením sledovali nočný chaos v Národnej rade. Výsledkom zmätkov je, že poslanci budú o deviatich kandidátoch na najprestížnejšie súdne posty rozhodovať podľa starého zákona, ktorý nepovažujú za dobrý odborníci ani politici.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) prejavil po hlasovaní, tak ako sa v takejto situácii očakáva, sklamanie, že novela ústavy neprešla. No dodáva, že aj podľa starého systému sa dajú navoliť dobrí kandidáti, a upozornil na to, že prešla zmena, ktorá voľbu otvára. Ide najmä o verejné vypočutie kandidátov.

Tieto zmeny sú posunom, no výber sudcov zásadne nemusia ovplyvniť. Ak prezident Andrej Kiska nebude zákon vetovať, tak začnú platiť od polovice novembra.

Prvá voľba zrejme v decembri

To je termín, po ktorom by mal aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) voľby budúcich ústavných sudcov vyhlásiť. Skôr ako na decembrovej schôdzi sa však zrejme poslanci k hlasovaniu nedostanú. Doteraz záujem o túto funkciu verejne nikto neprejavil prejavil len Peter Kresák , poslanec za Most-Híd.

Kandidátov na ústavných sudcov poslanci vyberú v tajnej voľbe len väčšinou prítomných poslancov. Teoreticky sa tak môže stať, že na zvolenie by stačilo 39 hlasov. Ak bude plná rokovacia sála, teda 150 poslancov, musí úspešný kandidát získať 76 hlasov.

Koalícia Smeru, SNS a Mosta-Híd túto väčšinu má, naviac s ňou pravidelne hlasuje aj trojica odídencov zo Sme rodina.

Ak však aj niekto prejde parlamentom, neznamená to, že sa stane ústavným sudcom. Poslanci volia dvojnásobný počet kandidátov ako je počet uvoľnených miest na Ústavnom súde. Preto sa teraz hovorí o osemnástke, keďže vo februári 2019 končí deväť ústavných sudcov.

Ficove šance

Veľa sa hovorí o ambíciách predsedu Smeru Roberta Fica kandidovať do Košíc. Novela ústavy podľa predstáv Smeru, ktorú predstavil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie