Denník N

Mika: Zastavenie reportáže o Bašternákovi na Kočnerov pokyn je len Kňažkova domnienka

Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček
Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček

Exreportér Paľby tvrdí, že Mika na obrazovke Kňažka nechcel. Dočasné pozastavenie reportáže potvrdil aj bývalý šéf Paľby a dnes šéf spravodajstva Markízy Henrich Krejča. Kočner v tom podľa nich nebol. Televízia reportáž nakoniec odvysielala.

Herec a bývalý politik Milan Kňažko v rozhovore pre Denník N obvinil exriaditeľa televízie Markíza a súčasného kandidáta na post primátora Bratislavy Václava Miku, že v roku 2009 pozastavil vysielanie reportáže o spore medzi Kňažkom a Ladislavom Bašternákom. Urobil tak vraj na základe telefonického pokynu Mariana Kočnera.

„Keď o spore nakrútila reportáže Joj aj Markíza, do oboch televízií volal Kočner, aby ich stopli. Joj ho kamsi poslala, Markíza, respektíve jej riaditeľ Mika, to zastavila. Odvysielal to, až keď tak urobila Joj.“

Televízia Joj naozaj odvysielala reportáž o Kňažkovom spore s Bašternákom skôr – v apríli 2009, kým Markíza tak urobila v máji. V prípade Joj šlo o krátky spravodajský príspevok, v Markíze o rozsiahlu reportáž.

Václav Mika označuje Kňažkove slová za lož. V oficiálnom stanovisku uviedol, že „žiadnym spôsobom som do tvorby nezasahoval a vylučujem akúkoľvek komunikáciu na túto tému s človekom, ktorého spomína Milan Kňažko. Overoval som si, či Marian Kočner netlačil na mojich kolegov, a oni to rovnako vylúčili“.

Mika tvrdí, že len trval na tom, aby reportáž bola v súlade s právnym poriadkom. „Prekvapuje ma tvrdenie Milana Kňažka, keďže pri opakovaných osobných stretnutiach, ani počas môjho pôsobenia v RTVS, mi nič podobné nevyčítal.“ Pýta sa, prečo a v čí prospech tesne pred voľbami si Kňažko tieto tvrdenia vymýšľa. Mika patrí k favoritom na bratislavského primátora, v poslednom zverejnenom prieskume agentúry Focus viedol.

Kňažko: Dôvodne to predpokladám

Kňažko odmieta, že by klamal. Vraví, že informáciu si možno overiť u Henricha Krejču, vtedajšieho moderátora investigatívnej relácie Paľba a dnes šéfa Centra spravodajstva a publicistiky v Markíze.

„Volal mi Krejča, úplne vynervovaný a na hranici plaču, že predstavte si, toto sa mi ešte nikdy nestalo, zastavili mi príspevok. A keďže stopercentne viem, komu Kočner volal do Joj, predpokladám, že volal aj do Markízy. A Mika potom reportáž zastavil,“ vysvetľuje Kňažko.

Tvrdí, že vtedy Mikovi aj telefonoval. „Pýtal som sa ho, prečo to urobil, že čo to má byť, či chráni tých grázlov. Povedal mi, že si musia vyjasniť nejaké právne veci, aby nemali problémy. Iba Mika pozná dôvod. Nech vám povie, prečo to Krejčovi zastavil.“

Na otázku, či mu priamo Mika priznal, že mu volal Kočner, Kňažko reagoval, že nie. „Príspevok však zastavil, také sú fakty. Nech sa teraz netvári, že tak neurobil. Logika je taká, že ak Kočner volal do Joj, volal aj do Markízy. Išlo to von, až keď to odvysielala Joj. Nemám priamy dôkaz, že mu Kočner volal, ale dôvodne to predpokladám.“

Krejča z Markízy: Mika reláciu pozastavil, neskôr sme ju vysielali

Moderátor Paľby Henrich Krejča povedal, že „Václav Mika reláciu pozastavil, neskôr však bola odvysielaná. Mariana Kočnera v tejto súvislosti nespomínal“.

Mika na to reaguje, že riešili iba právne veci v rámci bežných procesov a reláciu odvysielali asi po týždni kompletnú a bez jeho zásahu. „Nebol tam žiadny môj cenzorský zásah, ani žiadny zásah tretej osoby.“

Kočner, Mika, Flašík, Kollár a Adriana Sklenaříková v roku 2005 na Donovaloch. Foto – SME/Ján Krošlák

Reportér: Mika nechcel Kňažka na obrazovke, mali osobný spor

Reportáž o spore Kňažka s Bašternákom v roku 2009 spracoval reportér Róbert Adamec. „Heňovi Krejčovi ako šéfredaktorovi sa téma páčila, tak sme ju začali robiť. Keď sa Mika dozvedel, že Paľba robí reportáž o Kňažkovi, bol proti tomu. To bol jediný prípad tohto druhu, ktorý som s Mikom zažil.“ Mika sa vtedy Adamcovi snažil vysvetliť, že má na Kňažka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie