Denník N

Komiks odhaľuje tajomstvá Elyzejského paláca: dá sa z neho riadiť atómový útok

Zámok Mathieua Sapina. FOTO - LESINROCKS
Zámok Mathieua Sapina. FOTO – LESINROCKS

Kreslič Mathieu Sapin viac ako rok zachytával malé tajomstvá francúzskeho prezidenta.

Je to o Elyzejskom paláci, o tom, čo sa deje v jeho izbách, v pivnici, ale aj v kuchyni.

Je to o ľuďoch, ktorí tam pracujú – kuchároch, ochrankároch, ale tiež politikoch, či novinároch. Nový komiks s názvom „Zámok“ predstavuje francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda od jeho príchodu k moci až po útoky v satirickom týždenníku Charlie Hebdo začiatkom januára.

Mathieu Sapin nakreslil príbeh o francúzskom prezidentovi v Elyzejskom paláci.

Bol akýmsi tichým reportérom so zošitom a ceruzkou. „Pre kresliča komiksov je vstup do Elyzejského paláca takmer nemožný,“ povedal Sapin pre týždenník L´OBS. „Ale keďže som kreslil volebnú kampaň Francoisa Hollanda, mal som potrebné kontakty. Tak som napísal prezidentovi správu, či by som mohol nakresliť komiks o paláci. A on mi povedal – ok.“

Vďaka komiksu stretol Schwarzenegra

Francúzi radi sledujú zákulisie svojich politikov. Komédia Quai d’Orsay o ministrovi zahraničných vecí v čase vlády Dominiquea de Villepina je toho skvelým príkladom.

Na rozdiel od tohto populárneho filmu je však Sapinov komiks postavený na skutočných menách a reálnych diálogoch, ktoré sú v jeho knihe zachytené presne tak, ako sa stali. „Kreslič nielen maľuje, ale tiež veľa píše,“ povedal pre týždenník L´OBS. „V mojom zošite je veľa poznámok o dialógoch. Je to skutočný materiál.“

Sapin sa po Elyzejskom paláci mohol voľne pohybovať viac ako rok. „Prekvapila ma voľnosť, ktorú mi dali. Mohol som ísť, kde som chcel, vidieť, čo som chcel,“ uviedol pre televíziu France 3.

Chcel predstaviť fungovanie Elyzejského paláca, čo sa tam deje, ako aj to, čo má kto na starosti. Predstaviť nielen sídlo prezidenta, ale tiež ľudí, ktorí tam autonómne pracujú. Každý týždeň dostával prezidentov program, a tak si mohol vybrať, kedy sa čoho zúčastní.

Vďaka tomu sa mu napríklad podarilo vidieť amerického herca Arnolda Schwarzenegra. „Jeden týždeň som dostal program a všimol som si, že prezident má na utorok naplánované stretnutie so Schwarzenegrom. Tak som mu napísal, či by som mohol prísť v utorok.“

Ako tvrdí, v Elyzejskom paláci sa dejú zaujímavé, aj prekvapujúce veci. On sám si však najviac zapamätal 11. január, deň manifestácií po útokoch na Charlie Hebdo. V daný deň strávil v kancelárii prezidenta dve hodiny pred spomienkovými udalosťami, keď sa v susednej miestnosti zhromažďovali svetoví lídri. „Bolo to dosť intímne, bol to historický deň.“

Sapin sa tak dostal do tesnej blízkosti väčšiny európskych politikov, ktorí s Hollandom prešli Parížom na protest proti teroristickým útokom.

Tajné chodby a miestnosti paláca

Sapin tiež opísal oficiálne cesty, či večere hlavy štátu. Urobil to ale bez politických komentárov, či analýz. „Komentáre nie sú potrebné. Len ukazujem ľuďom veci, ktoré som videl, aby si vytvorili svoj názor,“ povedal pre rádio France Info.

V jednej časti knihy vedie autor rozhovor s bodygardom prezidenta. Ten mu opisuje, čo všetko musí byť v sprievode prezidenta na jeho ochranu, kde musí stáť, kam sa má pozerať. Keď sa ho však Sapin pýta, či Hollande dodržuje bezpečnostné pokyny, ochrankár si len ťažko povzdychne a s rezignáciou odpovedá: „Nie, v skutočnosti sú mu ukradnuté.“

Obálka komiksu o Elyzejskom paláci.
Obálka komiksu o Elyzejskom paláci.

Podobné situácie zažíval Sapin aj v kuchyni, ktorá sa nachádza v suteréne Elyzejského paláca. Kuchári tam jedlo pripravujú pod stresom – predjedlo, hlavný chod, syry, dezert a káva musia pekne plynúť za sebou. „Trvá to hodinu,“ upresňuje v knihe kuchár. „Nicolas Sarkozy chcel, aby to išlo ešte rýchlejšie. Žiadal, aby to prebehlo za 45 minút.“

V podzemí Elyzejského paláca sa ukrýva malé mesto. Nachádza sa tam nielen atómový úkryt, z ktorého môže prezident nariadiť jadrový útok, ale tiež kvetinárstvo, vínna pivnica, či kino. A dokonca aj telocvičňa na výcvik policajtov. Postavili ju v roku 2012 a slúži predovšetkým pre príslušníkov bezpečnostnej služby.

Pomôže mu to?

Francois Hollande je prvým prezidentom, ktorý otvoril dvere Elyzejského paláca dokorán. Počas troch rokov jeho vládnutia vzniklo o jeho funkčnom období niekoľko reportáži, či dokumentov. Nemusí sa mu to však vyplatiť a pomôcť jeho popularite.

„Francois Hollande sa chce takto viac priblížiť ľuďom,“ uviedol pre France 3 Philippe Moreau Chevrolet, riaditeľ agentúry MCBG pre komunikáciu. „Problémom je však jeho autorita a to, čomu hovoríme vážnosť, či dôstojnosť hlavy štátu. A to mu chýba. Tieto aspekty sa nedajú takýmto spôsobom posilniť, či nahradiť.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie