Denník N

Marek Maďarič: Čakal som, že zareaguje vláda. Márne. Tak som odstúpil ja

Marek Maďarič odovzdáva 5. marca 2018 prezidentovi Andrejovi Kiskovi svoju demisiu. Foto - TASR
Marek Maďarič odovzdáva 5. marca 2018 prezidentovi Andrejovi Kiskovi svoju demisiu. Foto – TASR

Na úkor strašnej tragédie dvoch ľudí sme sa ako spoločnosť posunuli k lepšiemu. Ľudia sa vzopli, našli v sebe vôľu k lepšiemu, tí na uliciach, aj tí vo vyšetrovacích tímoch.

Autor je poslancom, bývalý minister kultúry a podpredseda Smer

Článok  Mareka Maďariča je súčasťou pripravovanej knihy rozhovorov
Tomáša Gálisa s Grigorijom Mesežnikovom 2018: Rok protestov.

Pre mňa ako pre každého normálneho človeka bola informácia o vražde dvoch mladých ľudí šokom. Po zistení ďalších okolností, že išlo o novinára, ktorého investigatívne články sa dotýkali predstaviteľov moci, bolo jasné, že táto vražda má obrovský spoločenský a politický rozmer.

Takto to vnímala od prvých hodín veľká časť verejnosti. Preto aj vláda mala adekvátne zareagovať. Adekvátne neznamenalo len uistiť ľudí, že vražda musí byť vyšetrená. Žiadalo si to politickú konzekvenciu. Nie v zmysle priznania si viny, ale jasné gesto, ktoré sa očakáva od každej vlády, keď sa za jej pôsobenia stane niečo, čo presiahne rámec obvyklých problémov. Tak, ako keď padlo lietadlo s vojakmi a následne odstúpil minister obrany.

Možno naivne, no čakal som na podobný krok zo strany vlády, ktorej som bol členom. Keď som po dvoch dňoch videl, že reakcie sú skôr opačné, akoby sa stala terčom zločinu vláda, a nie dvaja mladí ľudia, rozhodol som sa, že odstúpim z funkcie ministra, do ktorého gescie nepriamo spadajú aj médiá.

Nekládol som si vtedy otázku, či je moje rozhodnutie správne. Jednoducho som k nemu dospel. Ale ďalší vývoj, ako vtedajšia vláda nepochopila situáciu, ako ju ešte vyhrotila obvineniami,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie