Denník N

Keď deti nebijeme, bijú sa menej aj medzi sebou, potvrdil ďalší prieskum

Ilustračné foto - Flickr.com/Rod Waddington
Ilustračné foto – Flickr.com/Rod Waddington

Problém je, že deti sa dostanú do stavu citového chaosu, keď im najbližšia osoba, u ktorej hľadajú bezpečie a ochranu, spôsobuje telesnú ujmu.

V krajinách, kde platí úplný zákaz telesných trestov, sú k sebe deti a mládež menej násilnícke. Platí to hlavne pre dievčatá. Sú aj také krajiny, ako napríklad Slovensko, kde je zákaz čiastočný – jasne sa vzťahuje len na školské či výchovné zariadenia a inštitúcie, v prípade rodiny však platí, že „rodičia majú právo použiť pri výchove dieťaťa primerané výchovné prostriedky tak, aby neboli ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývoj dieťaťa“.

Veľký výskum v 88 krajinách (20 štátov nemalo žiadny zákaz, 38 čiastočný a 30 úplný), do ktorého sa v rokoch 2003 až 2014 zapojilo 400-tisíc detí a mladých dospelých vo veku 11 až 25 rokov, ukázal, že v krajinách, kde platí úplný zákaz telesných trestov, bola pravdepodobnosť, že chlapci sa zapletú do bitky, o tretinu nižšia ako v krajinách, kde taký zákaz nemajú. U dievčat bol rozdiel ešte väčší: bolo až o 58 percent menej pravdepodobné, že sa stanú aktérkami fyzickej roztržky. Výskum tiež ukázal, že chlapci sa bijú trikrát častejšie ako dievčatá.

Hoci výskum má svoje obmedzenia, lebo nie je jasné, či zákaz telesných trestov naozaj zasiahol rané detstvo (to je kľúčový vek, lebo vtedy deti dostávajú najčastejšie „po zadku“) úplne všetkých účastníkov a mal teda na nich jasný vplyv, ide o ďalšie potvrdenie hypotézy, že telesné tresty prinášajú viac škody ako úžitku. A že sú nielen neúčinné, ale aj škodlivé a nesprávne.

Magazín Quartz v prehľadnom článku spomenul ďalšie výskumy, ktoré to prakticky už od 60. rokov dokazujú. Deti vystavené telesným trestom majú nižšie kognitívne schopnosti aj horšie známky v škole. Fackované deti majú v deviatich rokoch menšiu slovnú zásobu ako ich rovesníci, ako aj problémy s matematikou a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie