Denník N

S rusofóbiou k psychológovi

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pri prezidentských voľbách získal Putin od ruských voličov v Prahe 61 percent hlasov, v Karlových Varoch dokonca 76 percent.

Kolega dokumentarista trpel rusofóbiou a rozhodol sa ju liečiť u psychológa. Jeho fóbia vznikla po dlhšom pobyte v Londýne, kde stretával ľudí z celého sveta, ale nejako mu to neprekážalo. Lenže po návrate do pražskej štvrti si uvedomil, že počuje len ruštinu, a tak nejako mu z toho prišlo zle. Znie to ako žart alebo ako preháňanie, lenže takýchto vystresovaných „domorodcov“ je v Prahe celkom dosť. Každému asi psychológ nepomôže.

Praha nie je Londýn, ale napríklad v porovnaní s Bratislavou žije v hlavnom meste Česka extrémne množstvo cudzincov. Vo štvrtiach ako Dejvice alebo Vinohrady je čeština možno ten posledný jazyk. Spleť jazykov však nikomu neprekáža tak ako ruština. Ako píše pacient s rusofóbiou Daniel Kupšovský: „Na zvoncoch každého domu je nejaký Juščenko, Bursakov alebo Andrejeva. Moji ruskí susedia neodpovedajú na pozdrav a správajú sa povýšene. Odvtedy, čo sa nesmie fajčiť v reštauráciách, postávajú na chodníku a revú po rusky atď.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie