Denník N

Slovensko ešte nevie, či podporí zbrojné embargo voči Saudskej Arábii po brutálnej vražde novinára

Novinár Džamál Chášukdží patril ku kritikom saudskej vládnucej rodiny. Žil v USA. Foto - TASR/AP
Novinár Džamál Chášukdží patril ku kritikom saudskej vládnucej rodiny. Žil v USA. Foto – TASR/AP

Slovenská diplomacia si zatiaľ vraždu novinára Džamála Chášukdžího oficiálne nevšimla.

Vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího znovu vyvolala na medzinárodnej scéne debatu o zavedení zbrojného embarga voči Saudskej Arábii. Táto blízkovýchodná krajina patrí medzi najväčších dovozcov zbraní na svete.

O zbrojnom embargu sa hovorí už dlhšie najmä pre množstvo civilných obetí vo vojne v Jemene, kde Saudská Arábia vedie vojnu proti rebelom podporovaným Teheránom.

Smrť novinára, ktorý kvôli plánovanej svadbe navštívil konzulát v Istanbule a už z neho nevyšiel živý, zatiaľ motivovala k pozastaveniu dodávok zbraní len Nemecko. To pritom patrí medzi najväčších dodávateľov zbraní do Saudskej Arábie. V prvej polovici tohto roka schválila nemecká vláda predaj zbraní za vyše 416 miliónov eur.

Viac zbraní od Nemecka už kupuje len Alžírsko.

Nemecká kancelárka nazvala vraždu novinára Chášukdžího obludnosťou a vyzvala na pozastavenie obchodu so zbraňami, minimálne dovtedy, kým sa prípad neobjasní. „Musí sa to vyjasniť. Kým sa tak nestane, nebude zbrojný export do Saudskej Arábie,“ vyhlásila podľa Reuters Merkelová.

Nie je celkom jasné, či sa to má týkať už aj dohodnutých zákaziek.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier vyzval aj ďalšie členské krajiny EÚ, aby sa k nim pridali, a zvýšili tak tlak na Rijád, aby sa poriadne vyšetrila smrť Chášukdžího. Jeho vražda bola podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dopredu dôkladne naplánovaná a nešlo o náhodnú bitku, ako sa pôvodne Rijád snažil tvrdiť.

Neskôr priznal, že išlo o vraždu, a zatkol v tejto súvislosti 18 ľudí.

Posledný záber, na ktorom je Chášukdží – kamery na ulici zachytili, ako vchádza do budovy konzulátu. Foto – TASR/AP

Slovenské ministerstvo prestalo dávať licencie

Slovensko, ktorého zbrojné firmy sa podieľali na zbrojení despotického režimu v Rijáde, zatiaľ jasne nepovedalo, či podporí embargo, na ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna v Jemene

Vražda Džamála Chášukdžího

Svet

Teraz najčítanejšie