Denník N

Václav Mika: Kňažko si vymýšľa, s Kočnerom bojujem. Jediný čelím antikampaniam

Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček
Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček

Bratislava má morálny dlh voči Oskarovi Fegyveresovi, určite mu ponúknem prácu, vraví primátorský kandidát Václav Mika.

Denník N pripravil záverečnú sériu rozhovorov s relevantnými primátorskými kandidátmi v Bratislave. V rozhovore s Václavom Mikom sa dočítate:

  • o jeho vzťahu k Marianovi Kočnerovi,
  • o obvinení Milana Kňažka, že v televízii zastavil reportáž o Bašternákovi,
  • o kľúčových témach kampane: doprave, developeroch a parkovaní,
  • o tom, odkiaľ zobral peniaze na kampaň,
  • aj koho si vezme na magistrát a či napríklad ráta s Milanom Ftáčnikom.

 

Máte za sebou necelé štyri mesiace kampane. Aké boli?

Svoju skúsenosť môžem rozdeliť na dve etapy alebo povedzme dva svety. Prvá zapadá do obdobia pred zverejnením prieskumu, kde som sa stal lídrom medzi ostatnými kandidátmi. Druhá etapa prišla potom. V prvej fáze to bolo o tom, o čom má byť kampaň. O Bratislave, Bratislavčanoch, o programe a o tom, čo kandidáti ponúkajú. Všetky diskusie boli vecné a v zásade som to cítil tak, že ide o súboj projektov.

Čo sa potom zmenilo?

Odkedy som sa dostal do čela, a niektorí kandidáti klesli, čelím útokom. Niektoré sú pre mňa naozaj nepredvídateľné a nezrozumiteľné. Som človek z verejného prostredia, bol som na to do istej miery pripravený. No som prekvapený z obsahu aj formy. Stále by som sa rád vrátil k programu, chcem naďalej hovoriť najmä o tom, čo ponúkam Bratislavčanom. To je pre mňa základ. No keď prídu útoky, musím poukázať aj na to, čo je skutočnosť a čo je moja osobná a profesionálna história.

Čo bol teda najhorší moment kampane?

Nedá sa povedať, ktorý bol najhorší. Všeobecne ide o chvíle, keď príde niečo, čo je neočakávané, vymyslené a nepravdivé.

Z môjho pohľadu sa zdá, že vašim primátorským ambíciám asi neprospelo, keď sa v médiách začali objavovať pavúky ľudí, s ktorými sa poznal Marian Kočner, a tam vyskakovalo vaše meno. Pozeral som Reportérov na RTVS, kde sa vás Laco Ďurkovič vypytoval, či ste Kočnerov priateľ, a keď nie priateľ, tak či aspoň kamarát. Väčšinou vás vidieť s televíznym úsmevom a zdalo sa, že pri týchto otázkach sa vytratil.

Vytratil sa, lebo to sú vážne veci. Nie je dôvod sa usmievať nad mojím vzťahom ku Kočnerovi. Pretože ten je o tom, že som proti Kočnerovi bojoval a ako jediný z dotknutých ľudí proti nemu aj svedčím.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Komunálne voľby 2018

Teraz najčítanejšie