Denník N

7 dobrých správ: Slovensko už vážne diskutuje o zálohovaní PET fliaš

Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Národný ústav detských chorôb má nové sono, Žilina spustila turistickú aplikáciu a nadšenci zrekonštruovali Považskú lesnú železničku. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Našli najstarší vrak lode

Na dne Čierneho mora neďaleko bulharského pobrežia našli najstarší zachovalý vrak lode. Predpokladá sa, že pochádza z čias antického Grécka a pod vodou v hĺbke dva kilometre leží už viac ako 2400 rokov.

Plavidlo s dĺžkou 23 metrov pravdepodobne postavili Gréci. Loď sa zachovala vo výbornom stave vrátane kormidla, paluby, sťažňov aj veslárskych lavíc vďaka nedostatku kyslíka v hĺbke mora.

„Nemyslel som si, že je možné nájsť nedotknutú loď z klasického obdobia dejín dva kilometre pod hladinou,“ povedal podľa Guardianu Jon Adams, vedúci výskumného projektu pre bádanie v Čiernom mori. „Celkom to zmení naše chápanie toho, ako sa kedysi stavali lode, a prinesie to aj nový pohľad na moreplavbu v starovekom svete.“

Výskumný tím plánuje loď, ktorá pravdepodobne patrila obchodníkovi, ponechať na mieste a tam ju ďalej skúmať. Z lode odobrali len vzorku, aby určili jej vek. Tak zistili, že pochádza z obdobia okolo roku 400 pred naším letopočtom, a ide tak o najstarší zachovalý vrak, aký sa kedy našiel.

2. Európsky parlament zakázal plastové slamky a príbory

Európsky parlament schválil rozsiahly zákaz jednorazových plastových výrobkov, ktoré podľa Európskej komisie tvoria väčšinu odpadkov nájdených na európskych plážach.

Schválená smernica sa týka desiatich skupín plastových výrobkov na jedno použitie, predovšetkým plastového riadu, príborov, slamiek alebo tyčiniek do uší.

„Prijali sme najambicióznejšiu legislatívu proti plastom na jedno použitie,“ cituje Independent belgickú europoslankyňu Frederiqu Riesovú, zodpovednú za návrh zákona. „Je dôležité chrániť moria a znížiť náklady na škody na životnom prostredí spôsobené znečistením plastom v Európe, ktoré sa odhadujú na 22 miliárd eur do roku 2030.“

Poslanci schválili aj rozšírenie zoznamu zakázaných výrobkov o nádoby na jedlo a pitie z expandovaného polystyrénu a výrobky z takzvaných oxo-rozložiteľných plastov.

Cieľom novely je zamedziť znečisťovaniu morí, pôdy a vodných tokov a zároveň zabezpečiť, aby sa 90 percent plastových fliaš do roku 2025 recyklovalo.

Európsky parlament, Európska komisia a členské štáty EÚ začnú vyjednávania o tom, aby bol zákaz jednorazových plastových produktov záväznou legislatívou.

3. Ministerstvo chce zálohovať PET fľaše

Slovenské ministerstvo životného prostredia reaguje na smernicu Európskeho parlamentu snahou zálohovať PET fľaše. Ako uviedol minister László Sólymos (Most-Híd) pre portál Euractiv, jeho rezort začal pracovať na nastavení celého systému zálohovania.

„Na slovenský trh sa dostane ročne až 1,1 miliardy fliaš. Podľa našich čísiel vyzbierame

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie