Denník N

Generál Štefánik kamenný, strhnutý, zakopaný, hliníkový: osudy zmiznutej sochy zo Spišskej Belej

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Pozoruhodný príbeh sochy spoluzakladateľa Československa, ktorej autorom bol môj starý otec. O jej existencii som až donedávna netušil.

Krátko po novembri ’89 sa objavila v novinách nenápadná fotografia sochy generála M. R. Štefánika z Predmiera pri Bytči, ktorá údajne ako jediná na Slovensku stála nepretržite na tvári miesta počas prvej republiky, fašizmu aj socializmu. Pred nájazdmi funkcionárov, ktorí ju chceli dať zhodiť, ju doslova vlastným telom chránili tamojší potomkovia legionárov. Stretávali sa pri nej disidenti; Hana Ponická, Ján Čarnogurský a iní.

Text pri fotke uvádzal, že jej autor je neznámy, jeho meno ktosi odbil z podstavca.

„Veď to robil Pali, tvoj opapa!“ zvolala pri pohľade na fotografiu moja stará mama, hovoril som jej starosvetsky omama. Vytiahla zo zásuvky dokumenty, ktoré to potvrdzovali. Ba čo viac, spomínala, že keď v roku 1930 dedo kamennú sochu vyhotovoval, tak pred tým, ako emigroval do Južnej Ameriky, býval u našich, v byte blízko Dvoch levov, jeden zo súrodencov slávneho generála – Kazimír.

Socha v Spišskej Belej a nákres sochy. Foto N – Andrej Bán

„Mirko, ako sme mu vraveli, sa na brata veľmi podobal. Opapa robil sochu podľa neho a podľa fotografií generála,“ spomínala stará mama. Dodala, že ako rekvizitu z tých čias by mala mať kdesi v diváne odloženú nočnú hodvábnu košeľu M. R. Štefánika. Žiaľ, nenašli sme ju, naši sa veľakrát sťahovali.

To som ešte nevedel, že sôch Štefánika od môjho starého otca malo byť na Slovensku viac, údajne päť. Spletité osudy jednej z nich som spoznal až teraz v Spišskej Belej.

Z piedestálu cez pivnicu do zeme

Milan Vdovjak je spišský patriot. Pôvodným povolaním geodet založil v roku 1988 jednu z prvých súkromných firiem svojho druhu v ČSSR. Robil merania pri výstavbe diaľnic, neskôr mal realitku. Dnes je v penzii, spoločne so synom prevádzkuje v Poprade rodinný minipivovar. Venuje sa iba veciam, ktoré ho bavia, najnovšie vydáva knihu s poetickým názvom Chľast, pivo, nikotín.

„Zbieram všetko, čo sa týka histórie Spišskej Belej. Etikety, škatuľky od cigariet, dokumenty z archívov. Mali sme slávnu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Teraz najčítanejšie