Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Pellegrini v Prahe zhmotnil slovenský komplex z vlastných dejín a z Čechov

Foto - TASR
Foto – TASR

Storočnica Československa bola trochu oslava a trochu hanba, Rakúšania chcú odložiť zavedenie jednotného času a hrozba kolapsu Ústavného súdu.

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Storočnica Československa bola trochu oslava a trochu hanba

Nebyť toho, že návštevníci koncertu Pražského výběru v Prahe aplaudovali prezidentovi Andrejovi Kiskovi, keď tam nečakane prišiel, nemali by sme na Slovensku z oslavy storočnice Československa žiadny milý spoločný zážitok. Boli televízne debaty a dokumenty, kládli sa vence, ale celkový dojem nevyznel veľmi oslavne. Spôsob, akým si výročie pripomenula najvyššia slovenská politika, pôsobil priam otravne, akoby zámerne dávali najavo, že toto nie je náš sviatok.

Prečo 30. október. Iste, na Slovensku máme oslavu až v utorok, 30. októbra, ale už výber tohto termínu bolo tak trochu slovenské „naschvál“. Ako keby obaja z manželského páru oslavovali svoj vlastný dátum, v ktorom sa do toho druhého zaľúbili.

A keďže sme ešte aj na termíne oslavy museli dať dôraz na slovenskú časť Československa, budeme oslavovať výročie Martinskej deklarácie. Tá bola síce zásadná a sebaurčujúca, ale bez predchádzajúcich pražských udalostí by nestačila na to, aby sme teraz oslavovali storočnicu.

Budú vence, budú prejavy a máme celý týždeň prázdniny. To sú dve muchy jednou ranou: zase sme to tým Čechom ukázali, a pragmaticky sme vyriešili týždeň rozbitý dňom pracovného pokoja na Všetkých svätých. Ako inak, jednorazovo. O sto rokov si to môžeme zopakovať.

Čo bolo, bolo. Andrej Danko využil storočnicu na to, aby reprezentoval typickú slovenskú slamu na topánke. Veľkosť českého národa zmeral tým, že majú za premiéra Slováka. Zavŕšením pachute však bol prejav slovenského premiéra. Peter Pellegrini išiel do Prahy, do zrekonštruovaného Národného múzea, oslavovať sto rokov, čo majú Slováci vlastný štát, hoci aj s Čechmi, ale hovoril, akoby mu stál za chrbtom Ján Slota s tankom. „Pamätáme si svoju históriu, ale mali by sme sa venovať budúcnosti,“ bol premiérov hlavný odkaz.

Jeho slová, že „o tom, ako to bolo, prečo to bolo, nech sa rieši na historických konferenciách, nech sa tým už nezaťažujú naši občania,“ môžeme považovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

100 rokov Československa

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie