Denník N

Americký diplomat: Slováci po vražde ukázali, že budú strážiť demokraciu, som na vás pyšný

Norman Eisen so svojou knihou Posledný palác. Zdroj - Twitter/Norman Eisen
Norman Eisen so svojou knihou Posledný palác. Zdroj – Twitter/Norman Eisen

Neliberálne sily treba včas kopnúť do zadku, hovorí bývalý „etický cár“, ktorý radil Obamovi aj Trumpovi. Korene má v Sobranciach.

Americká televízna stanica CNN mu nepovie inak než „etický cár Bieleho domu“. Túto funkciu zastával americký právnik a diplomat Norman Eisen za vlády svojho spolužiaka z Harvardu, prezidenta Baracka Obamu.

Dnes je z Eisena prominentný kritik súčasnej hlavy štátu Donalda Trumpa. V rozhovore pre Denník N opisuje aj to, prečo Trumpovi dával šancu a ako pre neho chvíľu po zvolení pracoval. Teraz však radšej hľadá medzi demokratickými kandidátmi „americkú Angelu Merkelovú“, ktorá by Trumpa nahradila po voľbách v roku 2020.

V rokoch 2011 až 2014 pôsobil Eisen ako veľvyslanec v Česku. Do strednej Európy ho ťahajú jeho korene, jeho matka pochádza zo Sobraniec. Východoslovenské mestečko vystupuje aj v Eisenovom politickom bestselleri Posledný palác, ktorý prišiel predstaviť do Prahy v rámci konferencie Forum 2000.

Z Prahy ste po ukončení veľvyslaneckej misie odchádzali v roku 2014. Tiež máte pocit, že sa celý stredoeurópsky región veľmi zmenil?

Sme v Prahe, takže treba povedať, že jej večnosť, samozrejme, ostáva. Prekvapuje ma však zmena demokratického prostredia ako v USA, tak aj v strednej Európe.

Zmena môže byť k horšiemu, ale aj k lepšiemu.

Na oboch miestach prišlo k zhoršeniu, aké som si ani nevedel predstaviť. Myslím si, že to zhoršenie je väčšie v USA. Stredoeurópsky región však stále sledujem veľmi pozorne a zaoberám sa ním.

Čo teda z USA vidíte?

V Maďarsku sa demokracia veľmi vážne zhoršuje a zdá sa, že aj Poľsko ide v stopách pána Orbána. Na Slovensku nás silno znepokojila vražda novinára a jeho snúbenice. V Česku sa demokracia z globálneho pohľadu ešte stále zdá byť zdravá, ale je potrebné veľmi pozorne sledovať smer, akým bude Babiš pokračovať.

Aká bola vaša prvá myšlienka, keď ste sa dozvedeli o spomínanej dvojnásobnej vražde na Slovensku?

V prvom rade veľmi súcitím s rodinami obetí. Obavy sme mali hlavne z toho, že ide o krok smerom, ktorý Slovensko približuje k Rusku. Ale potom ľudia vyšli do ulíc a ukázali silu svojej demokracie. Bol som na Slovákov pyšný. Je to pre mňa obrovská inšpirácia, dúfam, že Američania pôjdu v novembri s rovnakým odhodlaním voliť do Kongresu a podobne ako Slováci povedia: My takí nie sme, my chceme demokraciu.

Boli tie zmeny na Slovensku dostatočné? Ako hodnotíte priebeh vyšetrovania?

Je pravda,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie