Denník N

Americký diplomat: Slováci po vražde ukázali, že budú strážiť demokraciu, som na vás pyšný

Norman Eisen so svojou knihou Posledný palác. Zdroj - Twitter/Norman Eisen
Norman Eisen so svojou knihou Posledný palác. Zdroj – Twitter/Norman Eisen

Neliberálne sily treba včas kopnúť do zadku, hovorí bývalý „etický cár“, ktorý radil Obamovi aj Trumpovi. Korene má v Sobranciach.

Americká televízna stanica CNN mu nepovie inak než „etický cár Bieleho domu“. Túto funkciu zastával americký právnik a diplomat Norman Eisen za vlády svojho spolužiaka z Harvardu, prezidenta Baracka Obamu.

Dnes je z Eisena prominentný kritik súčasnej hlavy štátu Donalda Trumpa. V rozhovore pre Denník N opisuje aj to, prečo Trumpovi dával šancu a ako pre neho chvíľu po zvolení pracoval. Teraz však radšej hľadá medzi demokratickými kandidátmi „americkú Angelu Merkelovú“, ktorá by Trumpa nahradila po voľbách v roku 2020.

V rokoch 2011 až 2014 pôsobil Eisen ako veľvyslanec v Česku. Do strednej Európy ho ťahajú jeho korene, jeho matka pochádza zo Sobraniec. Východoslovenské mestečko vystupuje aj v Eisenovom politickom bestselleri Posledný palác, ktorý prišiel predstaviť do Prahy v rámci konferencie Forum 2000.

Z Prahy ste po ukončení veľvyslaneckej misie odchádzali v roku 2014. Tiež máte pocit, že sa celý stredoeurópsky región veľmi zmenil?

Sme v Prahe, takže treba povedať, že jej večnosť, samozrejme, ostáva. Prekvapuje ma však zmena demokratického prostredia ako v USA, tak aj v strednej Európe.

Zmena môže byť k horšiemu, ale aj k lepšiemu.

Na oboch miestach prišlo k zhoršeniu, aké som si ani nevedel predstaviť. Myslím si, že to zhoršenie je väčšie v USA. Stredoeurópsky región však stále sledujem veľmi pozorne a zaoberám sa ním.

Čo teda z USA vidíte?

V Maďarsku sa demokracia veľmi vážne zhoršuje a zdá sa, že aj Poľsko ide v stopách pána Orbána. Na Slovensku nás silno znepokojila vražda novinára a jeho snúbenice. V Česku sa demokracia z globálneho pohľadu ešte stále zdá byť zdravá, ale je potrebné veľmi pozorne sledovať smer, akým bude Babiš pokračovať.

Aká bola vaša prvá myšlienka, keď ste sa dozvedeli o spomínanej dvojnásobnej vražde na Slovensku?

V prvom rade veľmi súcitím s rodinami obetí. Obavy sme mali hlavne z toho, že ide o krok smerom, ktorý Slovensko približuje k Rusku. Ale potom ľudia vyšli do ulíc a ukázali silu svojej demokracie. Bol som na Slovákov pyšný. Je to pre mňa obrovská inšpirácia, dúfam, že Američania pôjdu v novembri s rovnakým odhodlaním voliť do Kongresu a podobne ako Slováci povedia: My takí nie sme, my chceme demokraciu.

Boli tie zmeny na Slovensku dostatočné? Ako hodnotíte priebeh vyšetrovania?

Je pravda,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie