Denník N

Bývalý kňaz Lajcha nevidí problém vo svätení homosexuálov za kňazov

Foto N - Daniel Vražda
Foto N – Daniel Vražda

Musel sa vysťahovať z fary po tom, čo vydal knihu o zbytočnosti celibátu. Mladý kňaz je teraz nezamestnaný, zmenil si telefónne číslo a chystá sa pátrať po prípadoch zneužívania detí kňazmi.

Michal Lajcha sa z vášnivého obhajcu povinného celibátu počas teologického štúdia zmenil na jeho kritika. Jeho kniha Tragédia celibátu – mŕtva manželka sa stala bestsellerom. Kňaza Lajchu oficiálne suspendovali za porušenie pracovnej disciplíny. On tvrdí, že to bolo za knihu a vyvesenie tabule kľakovskému farárovi Rudolfovi Kluchovi, ktorý porušil celibát a mal tri deti.

Pred vyše mesiacom ste boli ešte farárom v Kľaku, napísali ste knihu Tragédia celibátu – mŕtva manželka, odhalili ste pamätnú tabuľu katolíckemu farárovi Kluchovi, ktorý porušil celibát… Aký je teraz váš život?

Rozlietaný. Stále som ešte v nejakom tranze, pretože kniha je úspešná a nečakali sme taký záujem. Určite som nečakal, že bude tretia dotlač, ktorá sa práve predáva. Kniha bola v Martinuse istý čas druhým najpredávanejším bestsellerom. Stále riešim knihu, starám sa o distribúciu a veľa cestujem. Okrem toho odovzdávam faru v Kľaku, vybavujem si úrad práce, takže žijem všade a nikde.

Čakali ste, že kniha bude mať úspech?

Nečakal. Veril som v úspech, ale nečakal som, že to pôjde tak ľahko a že sa o ňu budú zaujímať aj vo svete.

Banskobystrický biskup vás suspendoval. Vyzerá to na mesiac s azda najrevolučnejšími zmenami vo vašom živote. Čo sa od knihy udialo?

Bolo toho viac. Začalo sa to napomenutím za tetovanie zverejnené na Facebooku. Bolo to vrcholne úzkoprsé a obmedzené. Zamýšľam sa, ako chce náš biskup osloviť mladú generáciu a pritiahnuť ich k Bohu a viere. Pre mňa to je normálne „pastoračné“ priblíženie sa mladému človeku alebo človeku z periférie Cirkvi. Ak má kňaz pastoráciu zameranú na bigotných alebo prvolavicových katolíkov, potom nečudo, že sú kostoly prázdne, niekde sa cítite ako na geriatrii.

Dôvod napomenutia poznáte?

Zacitovali nejaké kánony z cirkevného práva, že tetovanie nie je hodné života klerika, že sa má správať cudne, a nie extravagantne. Takýmto spôsobom práce bude mať cirkev v horizonte desiatok rokov prázdne priestory a v takýchto dedinkách, ako je Kľak, môžeme, preženiem to, dávať kostoly pomaly na Bazoš a ponúkať ich na prenájom za symbolické euro.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Sexuálne škandály v cirkvi

Slovensko

Teraz najčítanejšie