Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: RTVS vyrába svojím babráctvom z Tisa mučeníka

Jaroslav Rezník. Foto - TASR
Jaroslav Rezník. Foto – TASR

RTVS urobila obrat, škrtla Tisa, Kiska zabrzdil Dankove plány s politickými stranami a o tom, ako na Slovensku zomiera 5000 ľudí pre znečistené životné prostredie.

Správy vybral a okomentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. RTVS otáča, škrtá Tisa

Je to len týždeň, čo telerozhlas zaradil Jozefa Tisa medzi trojicu historických osobností, ktorými začal promovať šou Najväčší Slovák. V stredu už RTVS oznámila, že nielenže stiahne z obehu upútavku s Tisom, ale ľudia nebudú môcť o ňom ani len hlasovať.

Vedenie RTVS a tvorcovia programu Najväčší Slovák zjavne najskôr vymýšľali upútavky a až potom premýšľali. A keď napokon po vecnej kritike verejnosti došli na to, ako by mohli svoju chybu napraviť, urobili to spôsobom, že rozum postojí.

Vojnový zločinec alebo mučeník? „Vzhľadom na diskusiu, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky a ktorá prekryla zmysel celého projektu a zúžilo by sa to len na jednu osobu, sme do štatútu zahrnuli ustanovenie, že nebude možné zahrnúť do hlasovania osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu, a nebola rehabilitovaná,“ vysvetľoval rozhodnutie šéf RTVS Jaroslav Rezník.

Keďže upútavka s Tisom sa pýta, či bol vojnový zločinec alebo mučeník, posielame do RTVS gratulácie k intelektuálnemu výkonu.

Za pozornosť stojí aj reakcia producenta programu Petra Núňeza, ktorý povedal, že „v tomto prípade debata hystériou a krajnými stanoviskami prekročila únosnú mieru“.

Ak tu pritom niečo prekročilo únosnú mieru, je to neschopnosť zodpovedných ľudí uvažovať nad rámec marketingových pútačov a vnímať kontext, že verejnoprávna televízia nemôže promovať anketu o najväčšieho Slováka človekom, ktorý poslal na smrť 71 128 občanov vlastnej krajiny a bol odsúdený za vlastizradu.

O tom bola podstata kritiky verejnosti, ku ktorej sa pridali aj samotní novinári z RTVS.

NAKA v akcii. Skutočnosť, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry poveril NAKA, aby preverila, či upútavka s Tisom nie je trestným činom podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, ukazuje, že problém nie je v „hysterickej“ reakcii verejnosti voči RTVS.

Naopak, rizikom je mix nesprávnych rozhodnutí jej vedenia.

Promo programu s Tisom, následné rozhodnutie stiahnuť Tisa z programu úplne a k tomu neprávom ublížený postoj ľudí RTVS, neschopných priznať si vlastnú chybu, prispievajú k pomýlenému názoru časti spoločnosti, že diktátor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie