Denník N

Ameriku čakajú voľby, ktoré môžu zastaviť Trumpa. Ten stavil na strach z karavány migrantov

Trump na mítingu s kandidátkou na post senátorky za Wisconsin Leah Vukmirovou. Foto - TASR/AP
Trump na mítingu s kandidátkou na post senátorky za Wisconsin Leah Vukmirovou. Foto – TASR/AP

V utorkových voľbách do kongresu by podľa odhadov republikáni mohli stratiť väčšinu v snemovni, no udržia si senát.

Už sú to dva roky, čo Američania šokovali svet a za prezidenta si zvolili excentrického miliardára z New Yorku Donalda Trumpa. Spolu s ním jeho Republikánska strana ovládla obe komory kongresu a má moc aj vo väčšine štátov.

Republikáni držia v rukách Spojené štáty ako naposledy v roku 1928 a aj vďaka tomu sa Trumpovi podarilo presadiť mnohé kontroverzné reformy.

To sa však čoskoro môže skončiť. Budúci týždeň čakajú Spojené štáty voľby do kongresu, známe ako „midterm elections“ (voľby v polovici volebného obdobia). A po nich by Trump mohol aspoň v jednej komore kongresu čeliť väčšine Demokratickej strany.

85-percentná šanca

Američania budú v utorok voliť všetkých 435 poslancov v snemovni reprezentantov a 35 zo 100 senátorov. Analytici na základe prieskumov odhadujú, hoci je to ďaleko od istoty, že demokrati vo voľbách získajú väčšinu v snemovni. Tým by v mnohých oblastiach zastavili agendu Donalda Trumpa.

Analytik Nate Silver dával v nedeľu demokratom 85-percentnú šancu, že získajú väčšinu v snemovni. V roku 2016 tento uznávaný štatistik na základe dát tvrdil, že Hillary Clintonová na 71 percent vyhrá voľby, čo sa však napokon nestalo.

Podobné víťazstvo demokratov v utorok očakávajú aj iní analytici. „Prezidentova strana takmer vždy počas ‚midterm elections‘ stráca kreslá v snemovni. A na základe Trumpovej popularity (medzi 40 a 45 %) by to znamenalo stratu 25 až 30 kresiel pre republikánov. Demokrati potrebujú na väčšinu získať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie