Denník N

Bystrická univerzita drží pod zámkom, či Dankovi oprávnene udelila titul JUDr.

Andrej Danko a rektor UMB Vladimír Hiadlovský. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Andrej Danko a rektor UMB Vladimír Hiadlovský. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

(AKTUALIZOVANÉ o 12:28 o vyjadrenie rektora UMB.) UMB zamietla aj infožiadosti o práci Andreja Danka. Rektor školy chce vstúpiť do komunálnej politiky v tíme primátora, ktorého podporuje aj SNS, bývalý poslanec parlamentu za SNS mu do školy priniesol letáky.

„Chcem vás uistiť, že urobím všetko pre to, aby sa v prípade, ktorý siaha do roku 2000, poskytli verejnosti všetky dostupné informácie,“ sľuboval začiatkom októbra zamestnancom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici rektor Vladimír Hiadlovský. Emailom vtedy upokojoval napätú atmosféru, ktorá vznikla pre škandál s titulom šéfa parlamentu Andreja Danka.

Za mesiac však neodkryl žiadne kľúčové informácie o tom, ako sa predseda SNS v roku 2000 stal doktorom práv. Škola najnovšie odmieta odpovedať aj na otázky v infožiadostiach – hoci inštitúcie majú podľa infozákona zverejňovať informácie podľa princípu „čo nie je tajné, je verejné“.

Škola tak neobjasnila, či Dankovi udelili titul JUDr. v súlade so zákonom. Zákon jej vraj nekáže na otázky o práci odpovedať, tak to nespraví. Škola neodpovedá dokonca ani na všeobecné otázky o rigoróznych konaniach a katedrách práva na UMB v roku 2000.

Pochybnosti o zákonnosti Dankovho titulu vyvoláva jeho rigorózna práca na tému „Verejná správa a jej charakteristické črty“, ktorú podľa záznamov univerzitnej knižnice písal na katedre trestného práva. Téma verejnej správy pritom nemá nič spoločné s trestným právom. V čase, keď si Danko robil doktorát, fungovala na škole samostatná katedra správneho práva, pod ktorú patrila verejná správa. Ak by robil doktorát na katedre, ktorá na to nemala oprávnenie, išlo by o porušenie zákona.

„Keďže žiadané informácie nie sú povinnými informáciami, univerzita nemá povinnosť ich zverejniť,“ odpovedala prorektorka UMB pre pedagogickú činnosť Janka Klincková na infožiadosť, prečo Danko robil prácu na katedre trestného práva.

Bez vysvetlenia ostala aj otázka, čo mali tieto dve katedry v roku 2000 povolené od štátu robiť pri udeľovaní doktorátov, a teda z akých oblastí práva mohli zastrešovať rigorózne práce.

Prorektorka školy Klincková aj na ďalšiu infožiadosť s otázkami, kedy Právnická fakulta UMB schválila Dankovi tému práce o verejnej správe a kedy ju odovzdal, odpísala to isté – nič nepovedia, lebo im to zákon neprikazuje.

Neodpovedá ani Lubyová, ukázala na UMB

Podrobnosti o fungovaní katedier, z ktorých by bolo zrejmé, či Danko smel robiť rigoróznu prácu na katedre trestného práva, neposkytlo ani ministerstvo školstva, ktoré vedie Dankova nominantka Martina Lubyová. Jej tlačový odbor odkázal na UMB.

Podobne reagovala aj Akreditačná komisia, ktorá hodnotí vysoké školy a ministerke odporúča, aké tituly im má povoliť priznávať. „Podklady by z archívu mala poskytnúť vysoká škola, teda UMB,“ povedal šéf komisie Ľubor Fišera.

Katedru trestného práva v čase Dankovho titulu viedol Pavel Kandráč, ktorý bol vtedy aj dekanom Právnickej fakulty UMB. Kandráč patril medzi blízkych spolupracovníkov Vladimíra Mečiara, neskôr sa stal ombudsmanom, dnes je dôchodcom. Spojiť sa s ním nepodarilo.

Ako šéf katedry správneho práva pôsobil Ján Reken, ktorý sa o Dankovom prípade odmietol baviť, vraj si naň ani nepamätá. Neodpovedal ani na to, či bolo možné písať o verejnej správe na katedre trestného práva a nie na tej jeho.

Bystrická univerzita nedávno zverejnila iba to, že Danko v decembri 1999 požiadal o vykonanie rigoróznej skúšky na katedre správneho práva a sám si zvolil tému rigoróznej práce o verejnej správe. V júni 2000 skúšku úspešne zvládol v odbore správne právo.

Pre pochybný titul má Danko v utorok čeliť odvolávaniu v parlamente. Opozícia nemá dosť hlasov na jeho zosadenie.

Ďalšie tajnosti

Rektor UMB Hiadlovský minulý týždeň zmietol zo stola aj odvolanie proti zamietnutiu prvej infožiadosti – v tej Denník N žiadal poskytnúť oponentské posudky, v ktorých pedagógovia ohodnotili Dankovu prácu a ktoré museli odznieť na jeho rigoróznej skúške. „V rámci rigoróznej skúšky je verejný jej priebeh a vyhlásenie jej výsledkov. Dokumenty z rigoróznej skúšky nie sú verejné,“ zdôvodňuje v liste rektor UMB, prečo robí tajnosti.

Škola aj po odvolaní zamlčiava mená oponentov, z akých predmetov mal Danko skúšku a kto boli skúšajúci.

Právnik Peter Wilfling zo združenia Via Iuris vraví, že univerzita musí na základe infožiadosti poskytovať informácie, ktoré nie sú výslovne zákonom utajené. „To, že rigorózna skúška a jej výsledky sú verejné, znamená iba to, že verejnosť sa môže rigoróznej skúšky osobne zúčastniť. Ustanovenie o verejnosti rigoróznej skúšky však neznamená, že všetky ostatné informácie týkajúce sa rigoróznej skúšky sú tajné,“ hovorí právnik Wilfling.

Dankova kauza s titulom vyvolala aj protesty pred rektorátom a internetovú petíciu za okamžité zverejnenie Dankovej práce podpísalo takmer štyritisíc ľudí. Aj univerzitné kapacity Danka vyzvali Danka na zverejnenie práce. Napriek tomu chcú v Banskej Bystrici držať pod zámkom, ako sa šéf parlamentu dopracoval k titulu JUDr.

Po protestoch učiteľov spustil rektor Hiadlovský vlastnú podpisovú akciu, ktorou vedenie UMB vyzvalo Danka, aby sprístupnil rigoróznu prácu. Krátko predtým škola vyhovela Dankovmu želaniu a umožnila ju pred verejnosťou utajiť. Právne analýzy, na ktoré sa odvoláva, rektor doposiaľ neukázal.

Pred týždňom odborníci z ministerstva kultúry v odbornom stanovisku povedali, že škola nemá právo zakázať nahliadnutie do Dankovej práce v knižnici. V knižnici UMB sme tak boli opäť.

„Do práce nemôžete nahliadnuť,“ povedala v pondelok reportérom Denníka N riaditeľka Univerzitnej knižnice UMB Ľudmila Homolová a odporučila obrátiť sa na rektorát školy. Tam Dana Straková, zodpovedná za komunikáciu s médiami, oznámila, že ju neukážu ani po odbornom stanovisku ministerstva kultúry. „Stále platí, že bez súhlasu pána Danka ju nie je možné sprístupniť.“

Aj opozícia žiadala Danka, aby do piatka zverejnil rigoróznu prácu aj s oponentskými posudkami. Keďže nevyhovel, v utorok má parlament rokovať o jeho odvolaní z funkcie šéfa parlamentu. Schôdzu iniciovala SaS, pridali sa k nej poslanci OĽaNO, Sme rodina a niektorí nezaradení.

„Nikto nevieme, na základe čoho a ako nadobudol svoj titul. Takto morálne zdevastovaný človek zastáva druhú najvyššiu ústavnú funkciu v tejto krajine, to je neprípustné,“ vyhlásila podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS.

Rektor kandiduje v tíme primátora, bol za ním Slotov exposlanec

Do politiky chce vstúpiť aj rektor Hiadlovský: budúcu sobotu sa pokúsi prebojovať do mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

V pondelok 29. októbra na rektorát prišiel viceprimátor mesta Jakub Gajdošík – tvrdí, že práve v súvislosti s komunálnymi voľbami. Gajdošík sa do povedomia verejnosti dostal ako „Slotovo dieťa“, keď sa v roku 2009 stal najmladším poslancom parlamentu za SNS počas prvej vlády Roberta Fica. Mal vtedy homofóbne reči a posielal kukláčov do „cigánskych osád“.

„Vôbec sme nehovorili o Andrejovi Dankovi. Pánovi rektorovi som bol odniesť volebné letáky, ktoré dávame všetkým, čo sú v tíme pána primátora,“ povedal Gajdošík.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Slovensko

Teraz najčítanejšie