Denník N

Keby bol Rezník riaditeľom nemocnice, doktori by roznášali choroby (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Bezák, Koščová Stach, Korda a Goda vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa I

Angela Merkelová oznámila koniec v politike, najprv na čele CDU, následne vlády. Merkelová bola predsedníčkou strany 18 rokov, kancelárkou ostatných 13 rokov. Kancelárka Merkelová reaguje najmä na výsledky volieb v Bavorsku a Hesensku. Voľby odrážajú pokles preferencií nielen CDU, ale aj SPD, v mnohom v dôsledku spoločného vládnutia. Napriek tomu, že voľby udržali CDU v republikových vládach, pokles Merkelová vyhodnotila ako čas na nástup novej generácie politikov. Dá sa očakávať aj nástup novej politiky voči strednej a východnej Európe aj voči EÚ. Hodnoteniu 13 rokov politickej práce a odkazu sa určite bude venovať pozornosť. Niekedy však hodnotenie vypovedá viac o autoroch ako o politikovi.

Udalosť týždňa II

Posledný októbrový deň sa slávil keltský sviatok Samhain, predchodca Halloweenu. Ďakovalo sa za úrodu, veštilo sa a ďakovalo sa mŕtvym. Prvý november je Sviatkom všetkých svätých a slávi sa od 8. storočia. V stredovekom Anglicku sa Sviatok všetkých svätých označoval ako All Hallows. Pôvodný keltský sviatok bol zároveň príchodom Nového roka, a teda sa aj spomínalo na mŕtvych, svietilo sa im lampášikmi na cestu domov a oslavoval sa v predvečer Dňa všetkých svätých (All Hallows’ Eve). Vďaka prisťahovalcom sa dostal do Ameriky ako Halloween. K nám sa opäť vracia vo svojej novej podobe strašidiel a nadprirodzených bytostí. Tekvicové lampášiky sú na Slovensku svetlonosmi podľa legendy o svetlonosovi. Etnologické štúdie sa tomuto dedičstvu detailne venujú. Druhého novembra je Pamiatka zosnulých, ľudovo Dušičky. A tak sa nám v tieto dni vynára naša minulosť, korene a predkovia v podobe kresťanského sviatku Sviatku všetkých svätých, ktorí robia náš svet lepším, spravodlivejším a solidárnejším, a „univerzálnej“ Pamiatky zosnulých, ktorá nás učí pokore, úcte a solidarite s mŕtvymi. A haloweenske masky nám majú pomôcť nemať strach a nedať sa zastrašiť.

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Angela Merkelová odchádza z postu predsedníčky najsilnejšej nemeckej politickej strany. Kancelárkou (zatiaľ) ostáva. Najstabilnejší kváder v základoch liberálnodemokratickej Európy sa (zatiaľ) len rozkýval. O variante šéfovať vláde a nešéfovať strane vie na Slovensku všetko (zlé) Iveta Radičová. Ostáva nám len dúfať, že Nemecko nie je Slovensko a CDU nie je (niekdajšie) SDKÚ.

Prešľap týždňa

Tak ako si Fico v novembri 1989 nevšimol Nežnú revolúciu, v októbri 2018 si nevšimol storočnicu Československa. Zato si všimol, že na Kubu je dobré ísť s niekým, kto sa vyzná v miestnych pomeroch – lepšieho ako Blahu by nenašiel. Vo februári na Kube Drucker s Kažimírom vybavili akýsi liek na diabetickú nohu (ozaj, ako to dopadlo?), teraz Fico a Blaha zrejme riešili niečo na vymývanie mozgov. Pozor, ich letenky sú spiatočné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie