Denník N

Denník N vydal mimoriadny časopis o Marianovi Kočnerovi

Najnovšie vydanie N magazínu vyšlo v pondelok 5. novembra. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou.

Došiel mi e-mail z kolegovej adresy. Keď som chcel otvoriť dokument, ktorý mi poslal, otvorilo sa nové okno a v ňom jednoduchý príkaz s logom Googlu: Zadajte svoje heslo.

O deň neskôr sa mi po dlhšom čase ozvala na Facebooku kolegyňa z Česka: Pošli mi svoje telefónne číslo. A smajlík.

V normálnych časoch by som sa iba pousmial a v lepšom prípade nenaletel. Celkom isto by som to však považoval iba za obyčajnú snahu získať prístup do môjho e-mailu či na Facebook. Phishing.

Dnes mi okamžite napadol Marian Kočner alebo jeho žoldnier Peter Tóth. A vzápätí, čo všetko by mi mohli a chceli urobiť, komu by mohli ublížiť, čo by si mohli vymyslieť.

Čo je však úplne najhoršie: ak by som dovolil vlastnej hlave, aby sa príliš dlho zaoberala podobnými myšlienkami, celkom isto by sa dostala až k hrôze, že by sa mohlo zopakovať to isté, čo sa stalo Jánovi Kuciakovi.

Sem sme sa dostali.

Nie je bežné, že venujeme celý časopis jednému človeku. Doteraz sme to vlastne urobili iba raz: v prípade Roberta Kaliňáka. Marian Kočner sa však v posledných mesiacoch stal symbolom zla. Vyskakuje zo všetkých strán. Falošné zmenky. Podvody z minulosti, podvody dnes. Vyhrážky a útoky na novinárov. A teraz aj vážne podozrenie, že práve on stál za vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Marian Kočner je už niekoľko mesiacov vo väzení. Zrazu ho opúšťajú aj jeho spolupracovníci. Z polície musia odísť tí, ktorí preňho vyšetrovali veci tak, aby sa jeho skutky nikdy nestali. Prokurátori, aj ten bývalý generálny, sa náhle tvária, že s ním neboli. A podobne to hrajú vlastne všetci, ktorí s ním chodili na Donovaly, do vírivky alebo na kávu do Forumu. Politici, podnikatelia, smotánka. Zrazu proti nemu vypovedá aj Peter Tóth, ktorý preňho sledoval novinárov a asi aj iných nepriateľov.

Najnovšie vydanie N magazínu nie je príjemným čítaním. Je to správa o Kočnerovi, ale ešte viac správa o Slovensku. Krajine, ktorá je v pokročilom štádiu rozkladu. Mafia na Úrade vlády, polícia a prokuratúra, ktoré roky chránili gaunerov. Úniky informácií, paralelní tajní a hlavne totálny chaos a neistota. Krajine, kde sa vybavujú účty zabíjaním ľudí. Kde sa nemôžete spoliehať na to, že sa domôžete spravodlivosti. Kde vlastne nemáte to jediné, čo bývalý premiér Robert Fico dookola sľuboval: istoty.

Ale pozor! Tento časopis nie je dôkazom bezmocnosti a porážky. Naopak. Je to správa, že sa veci dajú zmeniť. Kočner je vo väzbe, Fico a Kaliňák na ceste do minulosti. A aj tento časopis je dôkazom, že nás neparalyzuje strach.

Zadajte svoje heslo: Nekončíme.

Milé čitateľky, milí čitatelia,
ďakujeme, že ste s nami.
Pre vás to má všetko zmysel.

Matúš Kostolný
šéfredaktor

Marian Kočner

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie