Denník N

Odborári budú počas volieb zbierať podpisy pod petíciu o penzii

O tom, kedy pôjdete do penzie, môžete v sobotu rozhodnúť na rovnakom mieste ako o svojom starostovi.

Počas komunálnych volieb sa priamo pred volebnými miestnosťami chystá Odborový zväz KOVO zbierať podpisy pod petíciu k referendu o zastropovaní odchodu do dôchodku na 64 rokov, pre matky s tromi deťmi ešte o rok a pol skôr. Od júla už odborári nazbierali pod petíciu viac ako 182.000 podpisov, no na to, aby bolo vyhlásené referendum, ich potrebujú ešte raz toľko. Ak chcete tiež petíciu podporiť, kliknite na stránku peticie.com alebo si petičné hárky nájdite na stránke ozkovo.sk (http://www.ozkovo.sk/).

 

„Vďaka voľbám máme možnosť mobilizovať ľudí a presvedčiť ich, aby sa sami postarali o to, že nebudú musieť pracovať dlhšie ako do 64 rokov. Dnes túto istotu nemajú a v budúcnosti sa môže pokojne stať, že tí, ktorí sú dnes hybnou silou našej ekonomiky, teda tridsiatnici a štyridsiatnici, pôjdu do dôchodku vo veku 68, respektíve 65 rokov. Toto si najmä pri ľuďoch, ktorí ťažko pracujú, nevieme a nechceme predstaviť. Iné štáty, napríklad aj v našom susedstve, už odvahu na dôchodkový stop našli. U nás sa o tom začalo hovoriť až minulý rok, keď sme spustili prvýkrát petíciu,“ vysvetľuje predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Aj v parlamente sa po našej minuloročnej snahe objavil návrh ústavného zákona o hornej hranici odchodu do dôchodku na 64 rokov. V septembri v prvom čítaní prešiel, v októbri o tom poslanci nehlasovali a najbližšie sa rozhodne zrejme až na konci novembra. „Istota, že návrh prejde cez poslancov však nie je, preto vyzývame ľudí, aby svojim podpisom rozhodli o svojom dôchodku,“ povedal Machyna.

Teraz najčítanejšie

//sk.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=zNrlRDwzEXM0VYp1CCn_fZZzDfvRdGbXPXf.RLcLuE3.37/stparam=yojhcupoum/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=