Denník N

Nie je Laluha ako Laluha. Čo vplýva na cenu obrazu?

Prečo sú diela od rovnakého autora cenené rôzne? Dá sa zarábať na umení, aj keď o ňom nič nevieme?

Umelecké dielo môže byť lákavou investičnou príležitosťou. Či však bude perspektívna alebo premárnená, závisí od celej škály faktorov.

Zvučné meno nestačí

Podľa galeristu a ekonóma Igora Krejčího môže mať síce meno autora cveng, ale nie je to jediný parameter, od ktorého sa odvíja cena diel. „Každý autor sa pohybuje v pomyselnom rankingu, a ten je jasne definovaný trhom. Najdôležitejšie faktory cenotvorby sú kvalita tvorby a počet diel na trhu. To je základ. O cene konkrétneho diela však rozhodujú aj také faktory ako tvorivé obdobie, zvolená technika, a tiež takzvaný atyp diela, ktorý ho môže buď pozdvihnúť, alebo jeho úroveň znížiť. Veľakrát sa napríklad stretávam s otázkou, prečo je jeden obraz od Laluhu drahší ako iný. Náš známy výtvarník mal na začiatku tvorby viacero smerov. Často experimentoval a ak ten experiment išiel v línii toho, ako sa neskôr vyprofiloval, atyp je oveľa vzácnejší. Tvorba zo 60. a 70. rokov je oveľa kvalitnejšia a zberateľsky žiadanejšia ako diela z neskoršieho obdobia.“

Investovať bez kúpy? Teraz môžete!

Igor Krejčí a jeho tím sa viac ako 15 rokov špecializujú na súčasnú slovenskú výtvarnú scénu. Dlhoročné know-how, odbornú zaangažovanosť a sieť kontaktov využili na realizovanie unikátneho podnikateľského projektu. Vznikla tak spoločnosť ArtFin, ktorá ako prvá a jediná na Slovensku prináša možnosť investovania do umenia formou úverovania výtvarných diel.

ArtFin od základu mení štandardný spôsob nazerania na ekonomický potenciál umeleckých diel, kde kúpa a následný predaj predstavovali doteraz jedinú známu cestu k zárobku. Toto už neplatí. Namiesto nutnosti kúpy, dlhého čakania na vhodného záujemcu a neistého zisku, systém ArtFin ponúka financovanie diel v krátkodobom časovom horizonte jedného roka a s fixovaným šesťpercentným výnosom.

Ako tento novátorský systém funguje v praxi? „Poviem to jednoducho. Vôbec sa nemusíte zaoberať výtvarným umením. Možno by vám v živote nenapadlo obraz kúpiť, či už z estetického, alebo investičného hľadiska. Proste tomu aktívu neveríte, lebo máte pocit, že mu nerozumiete. Odrazu vám niekto povie, kto tomu rozumie, že je možnosť investovať do obrazu päťtisíc eur a po roku sa vám vstupná investícia vráti aj so šesťpercentným úrokom,“ približuje Igor Krejčí. „Vyžaduje to len zmeniť pohľad a dívať sa na obraz ako na každý iný štandardný investičný produkt. Je to to isté, ako keď vám niekto hovorí, aby ste kúpili akcie, fondy alebo obligácie. My vám ale dávame možnosť investovať tak, že budete financovať výtvarné dielo.“

Investičný produkt s pridanou hodnotou

Investovanie systémom ArtFin má aj osvetový rozmer. „Cez peniaze a ich zhodnotenie ukazujeme ľuďom, že kvalitné výtvarné dielo je reálnym aktívom, zdôvodňujeme, prečo je jedno drahšie ako druhé, prečo diela niektorých autorov do systému zaraďujeme, kým iných nie. Nabádame našich klientov, aby sa zaujímali, do čoho investovali. Z virtuálnej galérie ich pozývame do tej reálnej, kde im v prípade záujmu založené dielo, uložené bezpečne v trezore, ukážeme a ponúkneme k nemu výklad.“

Človek, čo sa spočiatku díval na obraz iba ako na investičný produkt, tak postupne odkrýva jeho estetické kvality. „Stredobodom záujmu je vždy samotné dielo. A vy viete vycítiť, či vyžaruje nejakú pridanú hodnotu, zvýšenú dávku energie, ktorú inak neviete definovať. Keby sme však postavili vedľa seba päť diel renomovaného autora z toho istého obdobia a tej istej techniky, pravdepodobne by ste vedeli vybrať, ktoré na vás zapôsobili najviac. Možno vás prekvapím, keď poviem, že či ste dlhoročný zberateľ, alebo len laik, tak sa na tom výbere v drvivej väčšine zhodneme.“

Objavte umenie investovania na www.artfin.sk.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie