Denník N

Volebná kalkulačka: Ktorí kandidáti v Bratislave rozmýšľajú podobne ako vy?

Pri výbere, koho voliť v Bratislave, vám môže pomôcť aj test cez 24 otázok.

Mali by cyklisti v Bratislave dostať dočasne výnimku na jazdu po chodníku, má mesto zakázať vjazd dieselovým autám do centra a má zastaviť výrub stromov v mestských lesoch? Má vybudovať náhradu za zničené PKO či regulovať farbu fasád?

Ak ešte neviete v Bratislave, koho voliť za primátora alebo ktorých mestských poslancov podporiť, pripravili sme pre vás pred komunálnymi voľbami volebnú kalkulačku.

Najskôr si môžete preveriť svoju zhodu s kandidátmi na primátora a potom s kandidátmi na mestských poslancov.

V interaktívnej ankete budete odpovedať na rovnakých 24 otázok, aké sme poslali aj kandidátom. Ak kandidát odpovedal rovnako ako vy, zvýši to zhodu jeho odpovedí s vašimi. V poslednom, nepovinnom kroku môžete označiť najviac tri otázky, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Ak aj na ne kandidát odpovedal rovnako, prirátajú sa k jeho výsledku namiesto jedného bodu dva.

Kandidátom sme ponúkli iba tri možnosti odpovedí – „áno“, „nie“ alebo možnosť „neviem“, ak sa nevedeli rozhodnúť pre jednoznačný súhlas či nesúhlas.

Do ankety sme sa pokúsili osloviť všetkých kandidátov okrem ĽSNS Mariana Kotlebu. Z vyše 300 kandidátov na mestských poslancov ich odpovedalo vyše 100, z desiatich kandidátov na primátora reagovali ôsmi. Kandidátov sme oslovili emailom, telefonicky alebo cez Facebook. Niekoľko kandidátov nemalo uvedený žiaden kontakt, viacerí vôbec nereagovali.

Časť kandidátov sa nechcela zúčastniť ankety pre jej formu bez možnosti dovysvetlenia odpovedí. To bola častá výhrada aj kandidátov, ktorí sa ankety zúčastnili – prekážalo im znenie otázky, na ktorú sa podľa nich nedalo jednoznačne odpovedať „áno“ alebo „nie“, alebo hovorili, že je tendenčná.

V ankete bolo pôvodne 25 otázok, no jednu so znením „Budovy v Bratislave by nemali byť vyššie ako 120 metrov“ sme pre jej nejednoznačnosť nepoužili.

Bratislava

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie