Denník N

Ako sa Danko zamotal pri titule JUDr. (otázky a odpovede)

Karikatúra – Shooty, Foto – N a TASR
Karikatúra – Shooty, Foto – N a TASR

Parlament mal v utorok rokovať o odvolaní predsedu Národnej rady Andreja Danka. Odvolávanie sa však nekonalo, poslanci neodhlasovali program schôdze. Neskôr Danko oznámil, že prácu poskytne verejnosti.

Ako kauza vznikla?

Vzdelaním vrcholových politikov sa začal Denník N zaoberať po škandáloch v Česku, kde mali v lete traja ministri problém s odpísanými prácami. Dvaja z nich pre pochybné diplomy vo vláde Andreja Babiša napokon aj skončili. Predseda SNS Andrej Danko si píše titul JUDr., v oficiálnom životopise šéfa parlamentu však chýbala informácia, kde ho získal. A tak sme začali zisťovať, ako k nemu prišiel.

Čo konkrétne Danko tají?

Keď sa dozvedel, že sa zaoberáme jeho doktorátom, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici si dohodol, že jeho rigoróznu prácu o verejnej správe utaja. V univerzitnej knižnici si ju bežný študent, pedagóg ani občan neprečíta. Napriek tomu vyhlásil: „Nič na mojej práci nie je utajené.“ A tvrdí, že knižnici ju dal ukryť, lebo novinári ju chcú zmanipulovať.

Škola mu to umožnila po 18 rokoch, čo práca ležala v knižnici. Odborníci ministerstva kultúry už konštatovali, že UMB nemá právo rigoróznu prácu utajovať, univerzita však trvá na svojom. Zároveň však UMB v polovici októbra Danka vyzvala, aby svoju prácu zverejnil. Predseda parlamentu nevyhovel, zdôvodnil to takto: „Zodpovedné osoby, vrátane rektora, majú k predmetnej práci kedykoľvek prístup. Politika na akademickú pôdu nepatrí.“

Na čo neodpovedá UMB?

Škola aj po infožiadostiach kryje Danka a odmieta ukázať oponentské posudky k jeho rigoróznej práci z roku 2000. Tajní sú oponenti aj pedagógovia, čo Danka skúšali na rigoróznej skúške a pred nimi aj obhajoval prácu.

Škola nevysvetľuje, či mu titul udelili v súlade so zákonom. Pochybnosti vyvoláva skutočnosť, že rigoróznu prácu o verejnej správe písal na katedre trestného práva, ktorá s touto oblasťou práva nič nemá. V čase Dankovho doktorátu pritom fungovala na UMB katedra správneho práva, pod ktorú verejná správa patrí, a preto by bolo prirodzené, že práve tam by mal svoju rigoróznu prácu napísať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Slovensko

Teraz najčítanejšie