Denník N

Newsfilter: Mesiac si dobrovoľne škodil a teraz dúfa, že mu niekto uverí

Andrej Danko ako vysokoškolák nekonal čestne. Univerzita Mateja Bela ho usvedčila z plagiátorstva. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Danko ako vysokoškolák nekonal čestne. Univerzita Mateja Bela ho usvedčila z plagiátorstva. Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko nechá sprístupniť svoju rigoróznu prácu. Smer by chcel Lajčáka za prezidenta, ale nikdy sa ho nezastane. Humenné sa stalo epicentrom komunálnych volieb.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Danko sa môže sťažovať najmä na seba

Ešte o jednej poobede sa zdalo, že vrcholom dňa bude parlamentná schôdza, na ktorej sa opozícia mala pokúsiť odvolať predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka. No v priebehu pol druha hodiny sa všetko zvrtlo.

Koaliční poslanci nehlasovali za program schôdze, opozícia zvolala tlačovku a následne mal tlačovku aj samotný Danko. Po nárekoch nad stavom médií a sveta a exkurze do študentských čias napokon povedal, že svoju rigoróznu prácu nechá opäť zverejniť.

„Mám svoju prácu, nemám čas chodiť po knižniciach a kedykoľvek odpovedať, keď sa stranícky denník prebudí,“ povedal Danko na brífingu v odpovedi na otázku, prečo sa tak stalo až po mesiaci, čo sa ho na prácu Denník N prvýkrát spýtal. Povedal tiež, že s našimi novinami už nebude komunikovať.

Mohol sa tomu vyhnúť. Andrej Danko sa sťažuje na „mediálny lynč“ a zároveň spomína všetky svoje najnegatívnejšie skúsenosti s médiami, ktoré ako predseda SNS zažil. Potom je však otázne, prečo si podobné „martýrium“ vôbec musel zopakovať?

Denník N sa zaujímal o titul JUDr. preto, že sa nevedel dopátrať, ktorá škola ho Dankovi udelila. Predseda parlamentu dostal otázky a jeho odpovede mohli byť súčasťou pripravovaného článku. Lenže on namiesto odpovedí požiadal vedenie banskobystrickej UMB o utajenie práce, čo len zvýšilo mediálny záujem o tému a podozrenie, že s dielom nie je niečo v poriadku.

Zvlášť keď sám Danko v tom istom čase tvrdil, že na jeho práci nie je utajené nič.

Pred mesiacom tiež povedal, že ju dal utajiť, pretože ju chcú novinári zmanipulovať. Lenže utajenie mohlo v podozrievavejších ľuďoch vzbudiť dojem, že k manipulácii dochádza práve teraz.

Samozrejme, to je len špekulácia, no ani k tej by nedošlo, keby Danko pred témou neunikal.

K podozreniu, že Dankova práca môže byť plagiátom, prispela aj informácia, že z bratislavskej UK zmizla len o rok staršia rigorózna práca s rovnakým názvom aj rozsahom, aké má tá Dankova.

Ale aj tu platí: ak by korektne odpovedal na korektné otázky a prácu by nedal utajiť, špekuláciám a podozrievaniu, ktoré nevyhnutne prišli a ktoré hlavný aktér považuje za mediálny lynč, sa mohol ľahko vyhnúť.

Čo hovorí a na čo zabúda. Skúsme si na chvíľu predstaviť, že predseda parlamentu naozaj nemal čo skrývať a že len „šípil konšpiráciu“ a bál sa novinárskej manipulácie s prácou.

Lenže po skúsenostiach, ktoré spomínal na tlačovke, mu muselo byť jasné, že svojím tajnostkárstvom len prispeje k tomu, že sa kauza, ktorú mohol mať za dva dni z krku, bude v skutočnosti nafukovať, a že sa napokon stane aj predmetom politického boja.

Danko tvrdí, že médiá môžu človeka zničiť. V tom má iste pravdu: povesť je možné zničiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Danko

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie