Denník N

Nezávislí sú vo voľbách úspešní, hrajú sa na nich preto aj straníci

Kandidátka na primátorku Košíc Alena Bašistová, kandidát na starostu bratislavského Starého Mesta Martin Borguľa a kandidát na starostu Ružinova Martin Chren. Foto – TASR a martinborgula.sk
Kandidátka na primátorku Košíc Alena Bašistová, kandidát na starostu bratislavského Starého Mesta Martin Borguľa a kandidát na starostu Ružinova Martin Chren. Foto – TASR a martinborgula.sk

Starostami a primátormi sa chce stať 3387 kandidátov, ktorí si pridali nálepku nezávislý.

Nezávislí kandidáti na starostov a primátorov po posledných komunálnych voľbách vládli v 1104 z necelých tritisíc obcí a miest. Kandidáti, ktorí si vo volebných zoznamoch uviedli „nezávislý“, zvíťazili v troch krajských mestách – v Bratislave, Banskej Bystrici i v Trnave.

Nezávislí uspeli aj vo vlaňajších župných voľbách, keď sa županom v Banskej Bystrici stal Ján Lunter, a aj vo voľbách župných poslancov sa po celom Slovensku najviac darilo kandidátom bez straníckej príslušnosti – spolu uspelo 165 takýchto poslancov. Najúspešnejšia strana Smer získala 89 poslaneckých mandátov a druhé KDH 47 poslancov.

Aj v týchto voľbách budú kandidáti s touto nálepkou zrejme opäť bodovať. Do kategórie nezávislých sa aj v týchto voľbách zaradilo obrovské množstvo kandidátov na starostov a primátorov – až 3387.

Viacerí z nich pritom majú v skutočnosti silné stranícke pozadie či minulosť. Aj niektorí kandidáti vo veľkých mestách sú priamo členmi strán, iní zo strán odišli len pred niekoľkými mesiacmi.

Zo strán odišli tento rok, alebo aj neodišli

Napríklad za starostu 82-tisícovej bratislavskej časti Ružinov kandiduje a je favoritom ako nezávislý bývalý štátny tajomník a poslanec z SaS Martin Chren. Podľa webu mimoparlamentnej strany Skok je stále členom programovej rady strany, ktorú vedie exminister Juraj Miškov.

Nezávislá kandidátka na primátorku Bratislavy, viceprimátorka Iveta Plšeková, len na jar tohto roka vystúpila z Mosta-Híd. Vo vlaňajších župných voľbách kandidovala ešte za koalíciu Most-Híd, Smer, Skok či SDKÚ, v minulosti bola aj krajskou predsedníčkou Demokratickej strany v Prešove.

Nedávnym odídencom zo strany, ktorý kandiduje ako nezávislý, je aj jeden z favoritov na starostu Starého Mesta, Martin Borguľa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Komunálne voľby 2018

Teraz najčítanejšie