Denník N

Newsfilter: Sused je vo väzbe, prenajímateľ dostal 5 rokov, len ten nájomca nič nepochopil

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Náš človek smeruje do basy. 2. Sulík chce byť premiér. 3. Kto kúpil fašistu?

 

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Náš človek smeruje do basy

Kto by pred dvoma rokmi verejne hlásal, že Ladislava Bašternáka slovenský súd pošle na päť rokov nepodmienečne do basy, ak by ho aj rovno nebrali na vyšetrenie k špecialistovi, vyslúžil by si výsmech.

Určite je na mieste zostať pri zemi, ale posledné týždne ukazujú, že ak verejnosť vytvorí enormný tlak, polícia, prokuratúra a súdy dokážu konať spravodlivo aj v prípadoch, pri ktorých to vyzerá od začiatku beznádejne.

Kamarát Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka sa v stredu na úvod súdneho pojednávania priznal, že okradol štát o takmer dva milióny eur na daniach. Niekoľko hodín nato rozhodol rovnako aj Okresný súd Bratislava II. Okrem pobytu za mrežami s najnižším stupňom stráženia nemôže päť rokov podnikať.

Bašternák zatiaľ do väzenia nejde, odvolal sa, pretože sa mu trest zdá pritvrdý.

Majetky mu zatiaľ ostali. Bašternák pochopil pomerne skoro, že nemá na ruke karty, s ktorými by mohol blafovať do poslednej chvíle. K trestnému činu sa priznal už počas vyšetrovania, keď zaplatil škodu vyše 1,7 milióna eur, takmer 300-tisíc má ešte doplatiť.  

Prokurátor na súde žiadal pre neho sedem rokov za mrežami a prepadnutie majetku v prospech štátu.

Je zrejmé, že Bašternák sa na odobratie majetku pripravoval. Len pred pár dňami dal prepísať svoju vilu tesne vedľa Slavína na svoju manželku.

Sadzba za trestný čin, ktorý spáchal, je sedem až dvanásť rokov. On dostal už teraz menej, pretože sa priznal a svoj čin pred súdom oľutoval.

Bašternák už v súčasnosti vie, že sa pred súd ešte zrejme vráti. Vyšetrujú ho ešte za iné vratky DPH – v hodnote šesť miliónov eur.

Kaliňák, Gašpar, Fico. Ako napísal Roman Pataj, odsúdenie Bašternáka je tiež odsúdením exministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorí nekonali tak, ako mali.

Už v roku 2012 políciu informoval o Bašternákovom prípade Kriminálny úrad finančnej správy. Ale k pohybom došlo až v roku 2016, keď o prípade začali písať novinárky Zuzana Petková, Xénia Makarová a Monika Tódová. A to tiež až po masívnom tlaku verejnosti.

Áno, človeku s priemerným citom pre situáciu sa už odsúdenie špekulanta zdá definitívne dostatočným dôvodom, pre ktorý Robert Fico už musí opustiť Bašternákov byt v komplexe Bonaparte.

Ale čo keď sa expremiér už dostal do takého stavu, že mu nie je hanba čakať, či štát Bašternáka napokon predsa len o byt nepripraví, aby si ho on potom za „lacný“ peniaz mohol vydražiť?

2. Sulík chce byť premiérom

Richard Sulík zrejme pochopil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie