Denník N

Trump už myslí na voľby v roku 2020, stratená snemovňa mu môže pomôcť vyhrať ich

Pre Trumpa voľby dopadli relatívne dobre. Foto – TASR/AP
Pre Trumpa voľby dopadli relatívne dobre. Foto – TASR/AP

Prezident bude mať nepriateľa. Demokrati sa chcú pozrieť na jeho dane.

Americký prezident Donald Trump zostal v utorok večer počas kongresových volieb v ústraní. Na verejnosti sa neobjavil, relatívne mierny bol aj na Twitteri.

Volebnú noc strávil sledovaním výsledkov v Bielom dome s hosťami, ktorých výber naznačoval, že sa už pomaly začína sústreďovať na obhájenie postu prezidenta o dva roky. Bol medzi nimi jeden z jeho bývalých volebných šéfov, Corey Lewandowski, aj Brad Parscale, ktorý vedie jeho kampaň pre znovuzvolenie v roku 2020.

Nad hamburgermi a hotdogmi im robili spoločnosť traja veľkí donori republikánov, vrátane kasínového magnáta v Las Vegas Sheldona Adelsona.

Podľa portálu Politico sa toto stretnutie dalo nazvať aj „neoficiálnym výkopom Trumpovej kampane v roku 2020“.

Voľby do kongresu, v ktorých demokrati získali po ôsmich rokoch kontrolu nad snemovňou, no zároveň republikáni ubránili a dokonca navýšili počet senátorov, naznačili aj šance Trumpa na znovuzvolenie.

Nie sú také malé, ako by sa mohlo zdať podľa jeho popularity (44 percent).

Rozdelená krajina

Magazín Economist už pred voľbami písal, že Amerika je rozdelená, ako nebola už desaťročia. Voľby to potvrdili a možno ešte zvýraznili.

Demokrati získali snemovňu najmä vďaka tomu, že ich kandidáti vzali republikánom obvody na predmestiach veľkých miest ako Philadelphia, Detroit či Washington. Tu ich podržali ženy, najmä tie s vysokoškolským vzdelaním. Demokrati tak našli oporu u voličov najmä

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie