Denník N

Uhoľná kampaň aj s Ficom a záhada primátorkinho domu: v Prievidzi ide o veľa

Koláž z Prievidze - primátorka Macháčková a jej dom, kandidát Smeru Takáč (v strede medzi Ficom a Baškom) a záujmy Hornonitrianskych baní na čo najdlhšej ťažbe uhlia. Foto N - Daniel Vražda, Facebook K. M. a Smeru
Koláž z Prievidze – primátorka Macháčková a jej dom, kandidát Smeru Takáč (v strede medzi Ficom a Baškom) a záujmy Hornonitrianskych baní na čo najdlhšej ťažbe uhlia. Foto N – Daniel Vražda, Facebook K. M. a Smeru

Post primátora Prievidze a väčšina v zastupiteľstve sú v týchto voľbách dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Región očakáva európske dotácie, ktoré by mali zmäkčiť dosah útlmu baníctva. Kandidát Smeru ťaží z podpory súkromnej banskej firmy.

V Prievidzi prší, depresívnu náladu dotvára takmer prázdne námestie, na ktorom sa usmievajú len tváre kandidátov na primátora na plagátoch. V malej kaviarni nesedí nik. „Väčšinou je prázdno,“ hovoria dvaja štyridsiatnici na námestí v Prievidzi a poobzerajú sa okolo seba.

Voľby primátora odhadujú na vyrovnaný súboj terajšej šéfky mesta Kataríny Macháčkovej zo Spolu a mladého kandidáta Smeru Richarda Takáča (36). Macháčková je známejšia, Takáč je zasa nová tvár na magistráte. Karty môže ešte zamiešať pravicový kandidát Miroslav Procháska, ktorého podporujú SaS, OĽANO, KDH, Sme rodina a Progresívne Slovensko.

Čakanie na útlm

Témou číslo jeden je v tomto meste baníctvo, ešte presnejšie vzťah k útlmu ťažby. Od podniku Hornonitrianske bane sú závislé tisíce rodín.

„Ich šéf je na primátorku alergický. Volá ju železná lady ako Thatcherovú. Nedávno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Komunálne voľby 2018

Teraz najčítanejšie