Denník N

Keď nám jedného dňa naozaj na dvere zaklopú utečenci

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Páči sa vám viac, keď ich budeme topiť na mori alebo strieľať na hraniciach?

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Predstava SNS o Slovensku sa dá zhrnúť jedným slovom — ostrov. Sme ako samostatný, svojstojný kontinent, ktorý sa dokáže uzavrieť a ubrániť. Nemáme susedov, nie sme súčasťou ničoho.

Hovoria — čo hovoria, oni kričia — že s utečencami niečo, preboha, treba robiť, ale keď niekto niečo robí, hovoria, že takto by to robiť nemal. Hovoria, že by sa o utečencov mal postarať niekto iný a potom sa tešia, aké má ten niekto z toho problémy — keď sme ho v tom už nechali.

Oni sami nerobia nič. Zotrvávajú v presvedčení, že Slovensko je akýmsi ostrovom, napriek tomu, že nielen mapa, ale aj zdravý rozum hovoria čosi iné. Najnovšie sú aj proti dohode, ktorá hovorí to isté, čo oni sami: že niečo treba robiť.

Kým Slovensko nebude samostatným kontinentom, okolité dianie sa ho bude bytostne týkať. Slovensko je navyše malé (v poriadku, možno sme vnútorne krásni), takže je odkázané na dohody, a nie na ich odmietanie. Ak každá dohoda padne a každá únia sa rozpadne, práve krajiny ako Slovensko na to doplatia ako prvé.

Dá sa to povedať aj tak, aby to bolo naozaj zrozumiteľné: môžeme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie