Denník N

Deti, ktoré sa hrali počítačové hry, mali zvýšené riziko krátkozrakosti

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Vedci tiež zistili, že ak sa dieťa narodilo v lete, malo až dvojnásobné riziko, že bude krátkozraké. Viac krátkozrakých detí mali aj matky s vyšším stupňom vzdelania.

Počet ľudí, ktorí sú krátkozrakí (odborne myopia), vo svete rastie.

Najhoršie výsledky v tomto ohľade dosahujú v krajinách východnej Ázie. Podľa najnovších odhadov až 90 percent čínskych tínedžerov a mladých dospelých trpí krátkozrakosťou. Ešte v 50. rokoch minulého storočia to bolo 20 až 30 percent.

Momentálne má tento problém približne štvrtina mladých ľudí na celom svete a podľa prognóz expertov sa toto číslo do roku 2050 viac ako zdvojnásobí.

Čas vonku na dennom svetle

Gény hrajú pri krátkozrakosti svoju rolu, no podľa výsledkov najnovšej štúdie, ktorá vyšla tento týždeň v časopise British Journal of Opthalmogy, majú veľký význam aj environmentálne faktory.

Britskí vedci zaradili do výskumu viac ako tisíc dvojičiek, ktoré sa narodili v polovici 90. rokov. V čase výskumu mali v priemere 16,7 roka. Vyšetrenie zraku im lekári robili opakovanie od dvoch rokov veku.

Autori štúdie zistili, že deti, ktoré sa pravidelne hrajú počítačové hry, majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že budú krátkozraké.

Prečo? Podľa vedcov to súvisí s tým, že tínedžeri netrávia dostatok času vonku na dennom svetle.

Deti narodené v lete

Vedci tiež zistili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie