Denník N

Nečudoval by som sa, ak by dankovci začali vydávať ruské víza (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Bezák, Koščová Stach, Korda a Goda vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa I

Priepasť medzi zákonmi a spravodlivosťou je výrazná. Rozhodnutie súdu, práca polície a prokuratúry v jednej z káuz „Bašternák“ je nielen náznakom, že ľady sa pohli. Ale aj toho, že náš problém nie je primárne v zákonoch, ale vo vykonávateľoch zákona. Samozrejme, že je možné zdokonaliť zákony, ale ani tie najdokonalejšie neznamenajú spravodlivosť, ak sú inštitúcie v rukách osôb, ktoré sa správajú neprofesionálne a majú ľudí rozdelených „na našich pod ochranou“ a tých ostatných. Preto je voľba a obsadzovanie reprezentantov inštitúcií právneho štátu a ich nadstraníckosť rozhodujúca.

Podcenená udalosť

Komunálne voľby sú dôležité. Kompetencie samospráv nám podmieňujú spôsob nášho života a môžu, či mali by nám spríjemňovať každodenný život. Nie je to „malá politika“, v ktorej sa o ničom podstatnom nerozhoduje. Častokrát práve o tom najpodstatnejšom pre život našich rodín, susedov a komunity. Azda by sme mali zvážiť svoju účasť.

Udalosť týždňa II

V „midterm“ stratil Donald Trump snemovňu. Nie je prvým prezidentom, ktorý v polčase stratil väčšinu v snemovni. Môže mať problémy pri presadzovaní niektorých zákonov. Ale dôležité – z jeho pohľadu – je to, že ich môže presadiť prezidentskými výnosmi. Stratiť väčšinu v jednej z komôr Kongresu nie je víťazstvo, ale v americkom systéme ani novinka, ani znefunkčnenie práce prezidenta.

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa I 

Udalosť týždňa bude v sobotu. Škoda, že moratórium na printovú kampaň neplatí aspoň pol roka pred voľbami, lebo mi je priam fyzicky zle z toho, ako drvivá väčšina komunálnych kandidátov na mňa vykrikuje z bilbordov a plagátov – JA! JA! JA! Už to riešim, konám, zabezpečím, dokončím, postarám sa, robím to pre vás! A v očiach vo fotoshope vyliftingovaných tvárí im čítam: ja viem, že klamem, ty vieš, že klamem, zvysoka na teba kašlem, ale show must go on.

Udalosť týždňa II

Ladislav Bašternák prejavil účinnú ľútosť a za daňové podvody dostal (zatiaľ neprávoplatne) 5 rokov natvrdo. Kvízová otázka: vysťahuje sa dovtedy (aj bez účinnej ľútosti) Robert Fico z bytu daňového podvodníka? Bašternákov majetok by vraj mohol prepadnúť štátu. Tým by sa vyriešil Ficov problém: obýval by štátny byt. A – už to napísal Filip Obradovič – časom by ho od štátu kúpil. Jasné, že za trhovú cenu!

Zanedbateľná udalosť

Cirkus Danko nás baví už pár týždňov a nič nenasvedčuje, že by hlavný klaun opustil manéž.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie