Denník N

Unikátny historický dom uprostred Bratislavy zachránili nadšenci pred zrútením

Rekonštrukcia Albrechtovho domu na Kapitulskej ulici. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rekonštrukcia Albrechtovho domu na Kapitulskej ulici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rekonštrukcia jedného z najvzácnejších domov uprostred Bratislavy sa prehupla do druhej polovice. Aj po obnove má plniť pôvodnú funkciu – zostať otvoreným centrom kultúry a vzdelanosti.

Keď sa turisti v Bratislave spýtajú, kde je vlastne centrum, obvykle ich pošlú na Hlavné námestie alebo na Námestie SNP. Skutočné historické srdce hlavného mesta je však inde a po rokoch živorenia sa postupne začína preberať z kómy. Čoraz jasnejšie sa rysuje aj oživenie jedného z najstarších domov, ktorý má unikátnu históriu.

Neformálna univerzita

Kráčame do mierneho kopca k hradu po žulových dlažobných kockách, ktorým sa ľudovo hovorí mačacie hlavy. V Bratislave už ich veľa nenájdete, no keď sa spod Michalskej brány vyberiete na Kapitulskú ulicu, máte ich stále pod nohami. Všetko okolo dýcha históriou, akurát zanedbanou. Funk­čných budov nie je veľa, mnohé chradnú alebo už sa zrútili. Taký osud hrozil aj domu s číslom 1, no všetko nasvedčuje tomu, že záchrana je na dobrej ceste.

„Doteraz sme len vynášali tony odpadu, teraz konečne prichádza rad na oživenie priestoru,“ vraví spokojne Igor Valentovič. Šéf predajne nôt a hudobnín sídliacej hneď za rohom je jedným z členov neziskovky Albrecht Forum, ktorá sa pustila do náročného oživenia tohto priestoru.

Sedíme vo dvore, ktorý bol kedysi plný zelene, a aj teraz je jej tu veľa – vďaka improvizovanému záhradníctvu. Každú chvíľu dovnútra cez otvorenú bránu nakuknú zvedaví okoloidúci.

Je v tom kus symboliky – takáto otvorenosť bola totiž podľa pamätníkov typická pre tento dom. Chodievali sem najmä generácie začínajúcich hudobníkov (medzi nimi napríklad Vladimír Godár či Peter Breiner), pred nimi aj osobnosti ako Béla Bartók. V skriniach boli stovky nôt, na stenách viseli obrazy známych majstrov, stretávala sa, diskutovala a muzicírovala tu komunita umelcov aj vedcov.

Bratislava, 6.5.2015. Rekonštrukcia Albrechtovho domu na Kapitulskej ulici. Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Oázu vzdelanosti a umenia vytvorila rodina Albrechtovcov, ktorá sa v stredovekom dome usadila v roku 1945. Otec Alexander bol skladateľom, dirigentom Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina a pedagógom, syn Ján prezývaný Hansi bol muzikológom, estetikom a učil na neďalekej Vysokej škole múzických umení. Doma mal však vlastnú neformálnu univerzitu, kde sa pestovalo to, čomu Francúzi hovoria „savoir vivre“ – umenie života, vzdelanosť a cibrenie vkusu.

Idylka starých dobrých čias uprostred šedivej Bratislavy prežila pád komunizmu, nie však smrť obyvateľov domu. Hansi, ktorého neodmysliteľná postava s klobúkom patrila ku koloritu Kapitulskej ulice, zomrel v roku 1996, jeho manželka Viera o sedem rokov neskôr. Deti nemali a cirkev ako majiteľ domu nemala plán čo ďalej. Kým dom stihol schátrať, v roku 2010 sa ho ujala partia pamätníkov a nadšencov, ktorá ho zobralo do prenájmu na 25 rokov.

Otvorené centrum

Do domu sa oficiálne zatiaľ vojsť nedá, ale už pri pohľade zvonku vidno, že rekonštrukcia je za polovicou. Nová strecha, ošetrené múry, vypratané miestnosti. Predstaviť si budúce využitie objektov chce ešte dosť fantázie a peňa­zí, ale vízia je jasná. Naznačujú ju popisy na stenách pred miestnosťami: bude tu pamätná izba Albrechtovcov, knižnica, notový archív, kaviareň, multifunkčná sála, na dvore už stojí koncertné pódium.

„Máme dohodu s mestskými a zbierkovými inštitúciami, že nám zapožičajú pozostalosť Albrechtovcov, pôvodný mobiliár, noty, knihy aj niektoré obrazy,“ vraví Igor Valentovič. „Chceme vytvoriť otvorené centrum, kde sa bude prezentovať hudba, výtvarné umenie, literatúra, filmy, plánujeme pred­nášky, diskusie, konferencie.“

Kým sa rozprávame, vedľa nás na dvore sa posadia na kávičku manželia Cipárovci. „Sú naši veľkí podporovatelia, pripravili aukciu obrazov, ktorej výťažok nám venovali,“ dodáva člen združenia Albrecht Forum a vymenúva ďalších, ktorí im nielen držia palce, ale pomáhajú, ako sa dá. Do zoznamu sa môže pridať ktokoľvek, naposledy to bude Slovenská filharmónia. Vo štvrtok 14. mája pripravila benefičný koncert. Všetci účinkujúci sa vzdali honorárov a celé vstupné ide na obnovu albrechtovského domu.

Kultúra

Teraz najčítanejšie