Šanca na štvrťfinále stále žije. Pomohli nám Fíni v dráme s Bieloruskom

Góly padali až v tretej tretine. Skóre otvoril Bielorus Kovyršin, Fíni otočili, Kaľužnyj vyrovnal v poslednej minúte. Rozhodujúci nájazd premenil Jokinen.

B-skupina (Ostrava)

Fínsko – Bielorusko 3:2 psn. (0:0, 0:0, 2:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 52. Donskoi (Lindell, Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kemppainen), rozh. sam. nájazd Donskoi – 46. Kovyršin (Stepanov, Kulakov), 60. Kaľužnyj (S. Kosticyn, Gavrus). Rozhodovali: Stricker, Wehrli (Švajč.) – Tosenovjan (ČR), Semjonov (Est.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Komarov, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen – Hartikainen, Immonen, Pihlström – Aaltonen, Kemppainen, Pesonen

Bielorusko: Kovaľ – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec – Gavrus, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Jefimenko – Kulakov, Kovyršin, Stepanov – Demkov, Volkov, Kitarov – Demagin

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v dueli B-skupiny MS v Ostrave nad Bieloruskom 3:2 po samostatných nájazdoch a udržali tak nádeje Slovákov na postup do štvrťfinále.

Bielorusi, ktorým patrí v tabuľke štvrté miesto, majú po pondelkovej prehre pred tímom Vladimíra Vůjteka trojbodový náskok, pričom obe mužstvá odohrajú v skupine ešte jeden zápas.

Severania mali dve tretiny korčuliarsku aj streleckú prevahu, no svoje veľké príležitosti nepremenili a Bielorusi zacítili šancu na úspech. Skóre v ČEZ Aréne otvoril aj pred zrakmi vedenia slovenského reprezentačného tímu v 46. minúte Kovyršin, ktorý tak ukončil fantastickú sériu nepriestrelnosti fínskeho brankára Pekku Rinneho.

Fíni potom v priebehu 54 sekúnd otočili skóre, no Kaľužnyj v power-play bez brankára svojím gólom poslal duel do predĺženia. V nájazdoch napokon rozhodol o triumfe Fínov Donskoi.

Bielorusi nastúpia na záver skupinových bojov v utorok o 12.15 h proti Nórom a zisk jedného bodu im bude stačiť na postup a definitívne pochovanie slovenských nádejí.

Ak prehrajú v riadnom hracom čase a Slováci v záverečnom súboji s USA (16.15 h) zvíťazia za tri body, postúpi Vůjtekov tím. V jeho prospech by pri rovnosti bodov hral lepší vzájomný zápas (2:1 pp).