Denník N

Za nálepky chce zalepiť ústa

Predseda vlády sa rozhodol novinám pomstiť tak, že trestá všetkých obyvateľov krajiny. Dnes obmedzuje ich právo na informovanie o práci vlády neodpovedaním jednej redakcii, zajtra si môže vybrať ďalšie.

Je to zvláštne, keď sa novinári zaoberajú sami sebou. Našou úlohou je písať o tom, čo sa deje okolo nás, čo je dôležité a ovplyvňuje životy ľudí. Novinári by mali kontrolovať tých, čo vládnu, a strážiť, aby nemohli kradnúť a robiť zle.

Keď potom píšu novinári o novinároch, zvádza to k pocitu, že ide o prejav samoľúbosti. Tentoraz mám však pocit, že to nie je ten prípad. A nielen preto, že premiér aj ministri porušujú tlačový zákon, podľa ktorého majú povinnosť informovať médiá a ich čitateľov.

To, čo robí vláda, je nebezpečné a vôbec sa to netýka iba redakcie Denníka N alebo novinárov. Rozhodnutie neodpovedať je správou pre čitateľov, poslucháčov, divákov, že vláde na nich nezáleží. Lebo dnes je to Denník N a zajtra to rovnako zvrátenou logikou môže byť ktorákoľvek iná redakcia, ktorá sa premiérovi či vláde nebude pozdávať.

Vláda, čo rieši samolepky

Premiéra Roberta Fica rozhnevali Shootyho nálepky, ktoré sme minulý týždeň vložili do novín. Až tak, že zákaz rozprávať sa s reportérmi Denníka N, ktorý on osobne dodržiaval s párdňovou prestávkou už mesiace, rozšíril na celú vládu.

Desivé je už to, že slovenská vláda sa zaoberá samolepkami. Nielen preto, že by mohla mať na práci aj dôležitejšie veci, ale aj preto, že sa verejne priznala, že nemá zmysel pre humor a chýba jej nadhľad. Strach pomyslieť, ako sa to môže ešte prejaviť.

Ficovi a jeho ministrom, lebo ťažko už hovoriť o samostatných rozhodnutiach, prekážali samolepky. Hovoria dokonca o akejsi politickej antikampani a prihlásení sa k opozícii. Žiada sa opýtať: aká antikampaň a aká opozícia?

Karikatúry, ktoré sa dostali na samolepky, sme predtým zverejnili v novinách aj na webe. Fico aj vláda boli ticho, lebo obrázky boli karikatúrami a veľmi presne a vtipne znázorňovali, čo vláda robí. Aký je potom rozdiel, keď sa tie isté karikatúry dostanú na samolepky? To, že sa dajú nalepiť?

Robert Fico má k médiám veľmi čudný vzťah. Kým bol v opozícii, miloval ich. Neprešiel týždeň, aby si v novinách neprečítal nejaký článok, ktorý by ho nepopchol k tomu, aby zvolal tlačovku a pridal pár svojich rozhnevaných slov o vláde.

V momente, keď sám začal vládnuť, sa to zmenilo. Na novinárov odvtedy útočí. Žalobami, nadávkami, tlačovým zákonom, mlčaním, ktoré im komplikuje prácu. S krátkou prestávkou, keď opäť nevládol, to trvá už roky. A nie je to normálne. Aj preto sme chceli skúsiť reštart. Napríklad v momente, keď vznikol Denník N. Premiér odmietol.

Obrátili sme sa preto na Tlačovú radu, ktorá posudzuje etické prehrešky novinárov a práve teraz sa zaoberá aj našou žiadosťou, aby posúdila, či sme v minulosti písali o premiérovi neobjektívne a mali by sme sa mu ospravedlniť a či je jeho mlčanie v poriadku.

Chudobnejší o poznanie

Novinári naozaj robia chyby. Niekedy dokonca skutočne máme problém uznať, že sme sa pomýlili. Premiér má tisíc možností, ako na to upozorniť. Môže to vykričať do celého sveta, žiadať nápravu na súde. Zvoliť si však trest v podobe neodpovedania na otázky je chyba.

Ak by mu záležalo na krajine, netrestal by novinárov tak, že trestá aj všetkých obyvateľov. Bez otázok a odpovedí totiž zostávame chudobnejší o poznanie. A ono sa to nakoniec obráti proti nemu.

Napríklad aj preto, že sa zdá, akoby sa premiér bál a bol v panike. Lebo takáto reakcia nie je reakciou rozvážneho politika, ktorý má situáciu pod kontrolou. Nálepky mali priniesť trochu zábavy do neveselej reality. Fico to nevydržal a namiesto toho chce zalepiť ústa. Najskôr svojim ministrom a potom aj novinárom. Ministri sú ticho, novinári nie.

nalepky_banner_web

Fico vs. Denník N

Komentáre

Teraz najčítanejšie