Denník N

Ideš hore, Maroš. Strmý chlap. Nekompromisný a láskavý. Priatelia spomínajú na Mariána Geišberga

Marián Geišberg (23. 12. 1953 - 10. 11. 2018). Foto - Jakub Hauskrecht
Marián Geišberg (23. 12. 1953 – 10. 11. 2018). Foto – Jakub Hauskrecht

Maroš. Ocko. Náš milovaný priateľ a parťák. Náš pedagóg. Dnes v noci sme si o Tebe veľa písali so spolužiakmi, Tvojimi deckami, ako si nás volal. Potrebovali sme si povedať strašne veľa konkrétnych vecí, ktorými si v nás. Ako keby sme mali pocit, že si Ťa tak poskladáme naspäť.

Miško napísal, že má s Tebou najviac spojenú slobodu, ako si za nás bojoval a nikomu nedovolil zaškatuľkovať nás, ako si nám dal priestor a dôveru. Dovolil si, aby sme rástli každý v tom svojom, a nestali sa kópiami. My so Števkom vieme, že nás nikto o divadle nenaučil toľko čo Ty. To obrovské šťastie, že si ma učil aj po škole, už ako svoju kolegyňu. Že som Ťa mohla pozorovať pri práci, ktorú si robil najlepšie na svete v a.háčku aj u nás… To šťastie, že som mohla byť u Teba ako doma. Behať po Tvojej a Anininej záhrade, skrývať sa u Teba v drevenici, počúvať, ako s chalanmi muzicírujete, a prebrať naozaj všetko. Argumentovať, hnevať sa a smiať do aleluja.

Ten Tvoj pichľavý a trefný humor, častokrát ma z neho išlo poraziť, ale najviac z toho, že sa skoro vždy ukázalo, že máš pravdu. Lebo si super pozorovateľ. Si rovný, nekompromisný a láskavý chlap. Naozajstný.

Tým, ktorých si mal rád, si nedovolil uhnúť. Viem, že si aj teraz odišiel hrdo. Aj keď ma zasa ide poraziť, verím, že aj v tomto máš pravdu, že vieš, kedy bolo treba… A zas hovorím. Nie každý je nahraditeľný. Ty nie si. Ukrutne nám chýbaš. Doma, na záhrade, v drevenici, na javisku, pódiu, v šatni… Skladám si Ťa a chránim v sebe. Leť do toho svojho nadhľadu. A ako povedal Milanko: IDEŠ HOREE, MAROOOŠ!!!! Ľúbime Ťa.

Táňa Pauhofová

Je to pre mňa obrovská osobná strata. Začínal som s divadlom v čase, keď Maroš prišiel do Bratislavy. Ja ešte ako osvetľovač, najprv v Divadle a.ha. a potom v Slovenskom národnom divadle, istú dobu sme boli spolu neustále. Veľmi sme si sadli – názorovo, ale najmä ľudsky –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie