Denník N

Už to nie je len medzi Mostom a SMK, staré istoty sa na juhu Slovenska končia

Predseda strany SMK József Menyhárt. Foto – TASR
Predseda strany SMK József Menyhárt. Foto – TASR

Prevaha SMK nad Mostom na komunálnej úrovni sa končí, na mnohých miestach však voliči majú dosť oboch strán.

Na juhu Slovenska je to mierne povedané zložité a z výsledkov komunálnych volieb ťažko vyčítať nejaký jednoznačný trend. Azda okrem toho, že doterajšie istoty definitívne pominuli.

Dlho to opäť vyzeralo na tradičný súboj medzi Mostom-Híd a SMK o to, kto z nich zastupuje maďarskú menšinu – a tak aj voľby obe strany poňali. Napriek reálnej hrozbe, že sa ani jedna z nich v najbližších parlamentných voľbách nedostane do parlamentu, nič nenasvedčuje tomu, že by sa rivalita oboch strán zmiernila a že by boli schopné lepšie spolupracovať. Skôr naopak: ako Most prichádza o slovenských voličov, o to tvrdší boj medzi sebou zvádzajú o tých maďarských.

Ani juhu sa však nevyhol úspech nezávislých kandidátov, ktorí na mnohých miestach poriadne zamiešali kartami. Na rozdiel oproti zvyšku Slovenska je tu však ešte spornejšie, čo „nezávislý“ znamená. Skutočne noví úspešní kandidáti, ktorých vyprodukovala vlna spoločenskej nespokojnosti po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, sa juhu vyhli. Nezávislý tu obvykle znamená sklamaný bývalý politik Mosta či SMK, prípadne niekto, kto prešiel obidvomi stranami.

Typickým príkladom je Komárno, kde sa už pred rokmi zdiskreditovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komunálne voľby 2018

Komentáre

Teraz najčítanejšie