Denník N

Vyzeralo to ako v Iraku. Najhorší požiar v dejinách Kalifornie súvisí s klimatickou zmenou

Opustené a zhorené autá v meste Paradise. Foto - tasr/ap
Opustené a zhorené autá v meste Paradise. Foto – tasr/ap

Aktualizácia 13. 11. o 9:15: Počet obetí požiaru narástol na 42. O dom prišiel skoro každý, hovorí starostka 27-tisícového mesta Paradise.

Najdesivejšie vyzerajú videá ľudí, ktorí pred ohňom unikali na autách. Na jednom z nich sa neznáma žena trasľavým hlasom modlí, zatiaľ čo šoféruje pomaly sa pohybujúce auto.

Po oboch stranách cesty horia ohne, nevidno ani na päť metrov. Žena cestou obchádza odstavené autá. Vozidlo, ktoré vedie, napokon vyjde z kúdola dymu.

Tejto rodine, ktorá video zverejnila na sociálnej sieti, sa napokon so šťastím podarilo z mesta Paradise v Kalifornii ujsť. Podľa Guardianu sú v bezpečí a nič sa im nestalo.

Ďalšie podobné zábery uverejnila aj BBC. „Ó, môj Bože, ó, môj Bože, strašne sa bojím,“ hovorí vzlykajúc žena, ktorá autom prešla cez podobné „peklo“. Počuť, ako jej vzadu na sedačke zaplače dieťa.

„Som obkľúčený ohňom. Som obkľúčený ohňom,“ opakuje muž v inom aute, no v rovnakej situácii.

Vrak auta v meste Paradise. Foto – TASR/AP

Zachránil sa v potoku

Nie všetci mali šťastie a dokázali ujsť najhoršiemu požiaru v dejinách americkej Kalifornie, ktorý v súčasnosti sužuje sever štátu. Ohne v podstate zničili celé 27-tisícové mesto Paradise (v preklade raj), kde zahynulo 42 ľudí (vrátane 13 obetí, ktoré objavili v pondelok).

Požiaru dokázal uniknúť aj Greg Woodcox. Spolu s ďalšími piatimi osobami, vrátane svojho dobrého kamaráta, utekal pred požiarom v autách, keď im cestu odrezal oheň. Woodcox kričal na ostatných, aby vystúpili z vozidiel a ušli. Jemu sa to podarilo, no kamarátom nie.

„Som v šoku. Tí úbohí ľudia. Snažil som sa ich dostať von, ale boli v pasci ako krysy,“ povedal Woodcox (58) so slzami v očiach pre San Francisco Chronicle.

Muž sa napokon zachránil tým, že nasledoval líšku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Klimatická zmena

Teraz najčítanejšie