Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Smer nie je ako FC Barcelona, pretože tá ešte bude vyhrávať

Foto – TASR
Foto – TASR

Opozícia uhrala voľby oveľa lepšie, ako hovoril Fico. Slovenský žoldnier je ďalším príkladom, že niečo v polícii sa asi mení. Most-Híd dobieha SNS v súťaži o blbosť roka.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben


 

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Opozícia uhrala voľby oveľa lepšie, ako hovoril Fico

Keď Robert Fico prirovnal výsledok Smeru vo voľbách k FC Barcelona („ani Barcelona nemôže vždy vyhrať 7:0“), ešte nemohol vedieť, že úradujúci majster španielskej ligy v nedeľu šokujúco prehrá doma s tímom z druhej polovice tabuľky.

Načasovanie mu teda vyšlo, ale inak mu prirovnanie veľmi nesedí. FC Barcelona vedie ligu, a ak by sa aj stalo, že ju tento rok nevyhrá, zostane favoritom do ďalších ročníkov.

Zato slabý výsledok Smeru nikoho neprekvapil, pretože je to už niekoľký neúspech v poradí a skôr bude prekvapením, keď ešte niekedy nejaký svoj úspech zopakuje.

Počítajme ešte raz a poriadne. Ďalší rozdiel spočíva v tom, že kým Lionel Messi vždy vie, či vyhral alebo prehral, Robert Fico si môže o výsledku hovoriť, čo chce. Tak sa teraz stalo, že vyhlásil opozíciu za vyparenú, hoci v skutočnosti dosiahla takmer rovnaký výsledok ako jeho vládna koalícia.

Keď reportér Dušan Mikušovič spolu s politológom Danielom Kerekesom začali počítať namiesto počtu zvolených starostov počet jednotlivých hlasov – pre nezávislých, koaličných či opozičných kandidátov, potvrdilo sa im jednoznačné víťazstvo nezávislých, ale pohľad na koalíciu a opozíciu vyšiel inak, než by si prial Fico.

Konkrétne: nezávislí získali od voličov 1,1 milióna hlasov a druhá bola naozaj koalícia vládnych strán so 460-tisíc hlasmi, ale len veľmi tesne pred kandidátmi opozičných strán (430-tisíc hlasov). Takže nie, súper sa nevyparil, a áno, Smer vyhral, ale len na pokutové kopy.

Lebo volebný zákon. Ďalšia menšia podlosť, ktorú si poslanec Fico neodpustil, sa týka volebného systému. Aj on podľahol vábeniu hovoriť po nevydarených voľbách o zmene volebného zákona.

Systém, v ktorom sa starostovia i mestské zastupiteľstvá volia priamo, sa mu práve prestal páčiť a nadhodil, či by sme nechceli český systém, v ktorom ľudia volia len poslancov zastupiteľstiev. Tí potom sformujú koalície, ktoré vyberú starostu, resp. primátora. Bola by to zaujímavá debata – český systém eliminuje patové situácie, keď sú starosta a zastupiteľstvo vo vojne –, keby neprišla deň po neúspešných voľbách.

Škoda, že Ficovi nenapadlo opraviť aj „Kaliňákov“ volebný zákon, ktorý nezmyselne zakazuje zverejňovanie prieskumov dlho pred voľbami. Bolo by to oveľa jednoduchšie ako zmeniť volebný systém, a pri nasledujúcich voľbách by sme nemuseli krútiť hlavami nad tým, že existuje nejaké volebné moratórium, ale napríklad Facebooku sa netýka.

2. Slovenský žoldnier je ďalším príkladom, že niečo v polícii sa asi mení

O tom, že na východe Ukrajiny bojujú spolu s Putinovými vojakmi aj slovenskí žoldnieri, sa vie už dlhé roky, ale až teraz polícia obvinila prvého z nich. Je ním rasista, násilník, zlodej a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komunálne voľby 2018

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie