Denník N

Výročie konca vojny odhalilo zlovestné trhliny v novom svetovom poriadku

Foto - AP
Foto – AP

V Paríži sa uskutočnila spomienka na skončenie prvej svetovej vojny, na ktorú raz možno budeme spomínať ako na jeden z posledných ceremoniálov tohto druhu.

Autorka je americká historička a novinárka
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

V jedenásty deň jedenásteho mesiaca o jedenástej hodine – vo chvíli, keď sa pred sto rokmi skončila prvá svetová vojna, sa v Paríži stretli predstavitelia národov, ktoré sa počas tohto brutálneho konfliktu navzájom vraždili. To sa očakávalo. Prekvapením bolo, ako brilantne táto formálna udalosť odhalila aktuálne vzťahy medzi bývalými spojencami a nepriateľmi.

Britská premiérka Theresa Mayová chýbala. Uprednostnila ceremóniu v Londýne. Viedol ju princ Charles pri pamätníku britských obetí vojny. Táto udalosť sa opakuje každoročne, takže na jej rozhodnutí zostať doma nebolo nič zvláštne. No stalo sa tak na záver týždňa, v ktorom sa jej vláda verejne a ťažko rozhádala o spôsobe, akým odíde z Európskej únie a vytvorí nový konflikt so starými spojencami. V tomto kontexte absencia Británie, jedného z najdôležitejších účastníkov vojny, pôsobila zlovestne.

Dážď a bezpečnosť

Keď štátnici kráčali dolu po Champs-Elysees smerom k víťaznému oblúku, chýbal aj americký prezident Donald Trump. Zmeškal aj účasť na americkom vojenskom cintoríne blízko Paríža

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie