Denník N

Newsfilter: Vo Ficovom svete ide len o peniaze a záujmy, preto odhaľuje, vyhráža sa a dá vyšetrovať

Foto – TASR
Foto – TASR

1. NAKA vyšetruje Za slušné Slovensko. 2. Saková sa mierne dištancovala od poslanca Fica. 3. Ficov svet, kde sa ľudia podobajú na Pavlovove psy.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Kaliňák je preč, kaliňákovské spôsoby pretrvávajú

Pred niekoľkými týždňami ministerstvo spravodlivosti zverejnilo svoje pripomienky k novele trestného poriadku, v ktorej šiesti koaliční poslanci navrhovali, aby sa už orgány činné v trestnom konaní nemuseli venovať anonymným podnetom. Ministerstvo sa s týmto nápadom čiastočne stotožnilo, ale vyhlásilo tiež, že „ak je na podklade anonymného podania možné vyvodiť záver o dôvodnom podozrení zo spáchania trestného činu“, polícia, prokuratúra a súd sa ním aj naďalej budú musieť zaoberať.

Nech to bude v budúcnosti akokoľvek, v súčasnosti ešte stále platí, že orgány musia preveriť úplne všetko. Preto keď na základe anonymného podnetu vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA predvoláva na výsluch organizátorov protestov z iniciatívy Za slušné Slovensko vo veci „korupcia a iné“, plní si svoju povinnosť. A tú by si mali orgány plniť, nech ide o kohokoľvek.

Toľko teória. Lenže slovenská prax ukazuje, že pri vyšetrovaní anonymných, ale aj podpísaných podnetov ide príliš často o to, či sa má na výsluch dostaviť – zjednodušene povedané – Šeliga alebo Fico.

Prečo to Hraško robí? „Vyšetrovateľ nám povedal, že on by to hodil do koša, ale na príkaz riaditeľa NAKA musí konať,“ povedal Juraj Šeliga k vyšetrovaniu trestného oznámenia, že ľudia zo Za slušné Slovensko organizovali štátny prevrat a platí ich George Soros.

Optimista by povedal, že vyšetrovateľ Peter Jakubík má zdravý rozum, nepodlieha konšpiračným bludom, všetkých formálne vypočuje a časom aj oficiálne príde k záveru, že tu nikto žiadny prevrat neorganizoval. A možno by ešte dodal, že keď majú organizátori účty v poriadku, nemajú sa čoho báť.

Realista však vidí niečo iné: šikanu, pomstu a iksté podozrenie, že vedenie NAKA robí všetko pre to, aby sa zapáčilo jednej politickej strane. A preto sa skôr ako o konkrétneho vyšetrovateľa bude zaujímať o šéfa agentúry Petra Hraška, ktorý má len dva možné dôvody, prečo trvá na vyšetrovaní stokrát vyvráteného bludu.

Prvým je, že podľahol teórii o prevrate, ktorú zhodou okolností už takmer trištvrte roka šíri aj expremiér Robert Fico. Druhým je, že tomu síce neverí, ale robí všetko pre to, aby organizátorom ublížil a pomohol Ficovi, ktorý – aká náhoda – používa podobné slová ako autor anonymného oznámenia.

Konšpiračné teórie majú reálne dôsledky. Nech je, ako chce, celý prípad ukazuje na niekoľko predbežných záverov:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie