Denník N

Nielen farmári, už aj nahnevaní signatári lesníckej výzvy Odmietame prišli do Bratislavy

Signatári výzvy Odmietame. Foto N - Andrej Bán
Signatári výzvy Odmietame. Foto N – Andrej Bán

Aktualizované 14. 11. 11.45 h – Znie to ako parafráza známeho albumu – je ich jedenásť. V skutočnosti sú nespokojných lesníkov zrejme stovky, len sa zatiaľ boja ozvať a verejne vystúpiť.

Na schodoch budovy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v centre hlavného mesta stojí pred televíznymi kamerami deväť mužov, niektorí v zelených uniformách. Ich dvaja kolegovia pre chorobu neprišli.

Dominuje im (nielen svojou výškou, aj lesníckym klobúkom a kravatou) mladý horár z Telgártu Matúš Hríbik.

Kto sa k nám pridá, hrozia mu postihmi

Práve jeho prípad sa stal impulzom výzvy Odmietame. Hríbik upozornil na viac ako 20-tisíc zničených sadeníc stromčekov. Namiesto ocenenia za statočnosť nasledovali voči nemu zo strany nadriadených v štátnom podniku Lesy SR útoky a obviňovanie zo zrady. To pobúrilo jeho kolegov a postavili sa za neho.

Ministerstvo pôdohospodárstva v stredu dalo verejný prísľub, že podnet prešetrí. Tvrdí, že vedenie Lesov SR už nariadilo vnútropodnikovú kontrolu a prípadom sa zaoberá aj prokuratúra.

Pred ôsmimi dňami signatári z celého Slovenska listom oznámili ministerke Gabriele Matečnej, že v stredu trinásteho prídu. Šéfka rezortu poverila generálneho riaditeľa lesníckej sekcie Petra Kicka, aby s nimi rokoval. To sa udialo.

„Chcem veriť, že po dnešku sa Lesy SR budú správať trošku inak,“ hovorí horár Hríbik. „Po tom, ako som upozornil na nekalé praktiky, som cítil a dodnes cítim obrovský tlak zo strany zamestnávateľa. Akonáhle urobím malú chybu, nazerá sa na mňa ako na zločinca. Bol som už vypovedať aj na polícii.“

Realita Hríbikovej dobrej viere, že odteraz bude všetko inak, nenasvedčuje. Pred dvomi týždňami sa uskutočnila na základe jeho medializovaného prípadu kontrola z generálneho riaditeľstva štátnych lesov, zatiaľ bez výsledkov. No najmä, zastrašovanie lesníkov pokračuje.

„Na viacerých lesných závodoch vydávajú riaditelia pokyny našu výzvu Odmietame nepodpisovať. Ak sa lesníci pridajú, hrozia im postihmi,“ uvádza hovorca výzvy a jeden z lídrov „lesníckej revolúcie“ spred viac ako desiatich rokov Ján Mičovský.

Nespokojní lesníci požiadali generálneho riaditeľa Kicka, aby sa k ich výzve pridal. Na otázku, aká bola jeho reakcia,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenské lesy

Slovensko

Teraz najčítanejšie