Denník N

Ako vydávať maďarského komunistu a Orbánovho služobníka za bojovníka za slobodu

Busta zakladateľa ÚPN Jána Langoša. Foto - TASR
Busta zakladateľa ÚPN Jána Langoša. Foto – TASR

Slovenskí organizátori si už musia dať pozor, koho si z Maďarska pozvú na svoje akcie. Ak im ho odporučí vládna inštitúcia, je to podozrivé.

Súčasťou Festivalu slobody organizovaného Ústavom pamäti národa bola aj diskusia osobností z bývalých komunistických krajín, ktoré doma protestovali proti invázii do Československa v roku 1968.

Okrem známeho ruského disidenta Pavla Litvonova, jedného z „ôsmich statočných“ demonštrujúcich na Červenom námestí v Moskve, a poľskej disidentky Joanny Helanderovej organizátori pozvali aj bývalého maďarského politika a dnes riaditeľa budapeštianskeho Výskumného ústavu a archívu pre históriu zmeny režimu Zoltána Bíróa.

Diskusia potom vyznievala dosť čudne. Keď Litvinov a Helanderová na otázku moderátora hovorili o tom, ako ich po proteste poslali do vyhnanstva na Sibír alebo do väzenia, ako ich šikanovali tajné služby a ako boli napokon nútení emigrovať, od Bíróa sa poslucháči dozvedeli, že si za svoju akciu vyslúžil pokarhanie od univerzity, na ktorej študoval (a pokojne doštudoval).

K svojmu ďalšiemu osudu povedal len toľko, že v Maďarsku vládli zložité pomery a že si napokon našiel prácu na ministerstve kultúry.

Litvinov sa i v emigrácii venoval ochrane ľudských práv a počas diskusie vyjadril znepokojenie nad nedemokratickým vývojom v niektorých postkomunistických krajinách, v Rusku či v Maďarsku. Helanderová zdržanlivo, ale predsa kritizovala dnešné politické pomery v Poľsku.

Biró naopak ako jediný z diskutujúcich vyjadril spokojnosť s režimom Viktora Orbána. Maďarsko podľa neho konečne má vládu, ktorá nepotlačuje kresťanstvo a národné cítenie.

Podľa pozvánky to mala byť debata s ľuďmi, ktorí protestovali proti invázii do Československa a „za vyjadrenie svojho nesúhlasu tvrdo zaplatili“. To však v prípade Bíróa určite neplatí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Orbánovo Maďarsko

Teraz najčítanejšie