Denník N

O auguste ’68, aj o obezite a samovražde otca. Július Satinský v Gundžovníkoch prvýkrát otvára niektoré témy

Najbližší priatelia ho kedysi volali Julo – tak mu dnes hovorí aj dcéra LUCIA MOLNÁR SATINSKÁ. Z jeho pozostalosti pripravila už tretiu knihu. Po turistických potulkách Slovenskom (Expedície) a osobnej korešpondencii s prvou manželkou (Listy Oľge) je tu dielo, ktoré sa dá čítať niekoľkými spôsobmi. Je to príbeh jednej pozoruhodnej rodiny, zároveň obraz komunistického Československa, história premien Bratislavy, jazykový lexikón rovnako ako kolekcia čarovných portrétov mnohých umelcov aj bežných ľudí. „Gundžovník je klebetník a náš pohľad na svet je familiárny a bagatelizujúci,“ skromne píše autor. Sloveso gundžovať v hovorovej bratislavčine kedysi znamenalo frflať, klebetiť a presne s týmto cieľom vznikal špeciálny časopis. Július Satinský ho písal na stroji a ručne dokresľoval, pre svojich švagrov, ktorí v 60. rokoch minulého storočia emigrovali do Ameriky a do Švajčiarska. Práve prepisom týchto časopisov vznikla rovnomenná dvojdielna kniha.

Čo nového ste sa o otcovi dozvedeli z Gundžovníkov, keď ste ich mali prvýkrát v ruke?

Pre mňa sú Gundžovníky alternatívnym historickým svetom. Odohrávajú sa v reálnych kulisách jedného mesta a jednej krajiny v rokoch 1968 – 1984, no zároveň je na čitateľovi, do akej miery ich bude brať ako skutočný prameň a do akej miery ako fikciu. Julo dokáže napísať nádherný článok aj o kapuste na trhu alebo o nejakej novej krčme, ale má to historickú hodnotu? Nemá, ale je to veľkolepá história každodennosti. S rovnakou dôležitosťou napíše nekrológ za známym literárnym kritikom Matuškom ako za nejakou tetou z Myjavy, no literárne to obstojí rovnako. Gundžovníky sú veľmi mnohovrstevné.

Kniha sa naozaj dá čítať v niekoľkých rovinách. Ako dejiny jednej rodiny a jednej doby, aj ako príbeh starej Bratislavy. Čitateľa núti odbiehať a dohľadávať si konkrétnych ľudí a udalosti.

Presne to sa mi páči, že Gundžovníky sú intertextuálne. Človek môže ďalej nájsť knihu, filmy či hudbu, o ktorých sa tam píše. Táto kniha môže mať aj vlastný soundtrack a iné veci. Keď je človek dostatočne zvedavý, tak si to vie dohľadať.

Gundžovníky sú aj obrazom doby pred politickou korektnosťou.

Pre mňa ako čitateľku-tridsiatničku sú mnohé veci až šokujúce. Sexizmus

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie