Denník N

Spojenie Beatles a klasiky. Peter Breiner chystá nový album, prispejte na jeho nahrávku

Beatles Go Baroque Again nadviaže na úspech „jednotky“. Zahrá si v ňom aj Dalibor Karvay.

Ako sa dá spojiť Beatles s Bachom a Vivaldim? Podľa skladateľa Petra Breinera výborne, jeho prvý album Beatles Go Baroque z roku 1987 sa stal celosvetovým hitom a predalo sa takmer trištvrte milióna CD-čiek. Dobrou správou je, že sa rodí pokračovanie – 23 nových pesničiek. Aby však mohol vzniknúť, potrebuje pomoc fanúšikov Beatles a klasickej hudby.

Tí, ktorí podporia vznik nahrávky, získajú ako poďakovanie úplne nový nový album Beatles Go Baroque Again.

Pre štedrejších podporovateľov sme pripravili odmenu, ktorú len tak nezažijete – výnimočnú možnosť zúčastniť sa nahrávky albumu už 4. decembra 2018 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

„Ak sa nám to spoločne podarí, Beatles Go Baroque Again bude reprezentovať to najlepšie od súčasných slovenských hudobníkov. Pre túto príležitosť som dal dohromady špeciálne zostavený komorný orchester, ktorého sólistom bude slovenská husľová jednotka Dalibor Karvay. Nahrávali by sme v Bratislave s jedným z najlepších zvukárov na svete,“ hovorí Peter Breiner.

Prispejte k vzniku nahrávky.

Odmeny pre tých, ktorí podporia vznik nahrávky:

  • novinka Beatles Go Baroque Again, ktorá prepojí legendárnu liverpoolsku kapelu s interpretáciami Bacha a Vivaldiho
  • účasť na nahrávaní albumu vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave
  • vstupenky na premiéru nového baletu Petra Breinera Beatles Go Baroque v Slovenskom národnom divadle
  • vianočné albumy Petra Breinera a ďalšie odmeny

Crowdfunding ako príležitosť na vznik novej nahrávky

Ak sa P. Breinerovi a jeho spolupracovníkom podarí získať dostatok financií na nahrávanie, album vydá najväčšie svetové vydavateľstvo klasickej hudby Naxos. Produkcia takýchto projektov je nákladná, a preto vznikol trojzložkový model financovania. Vydavateľstvo Naxos kúpilo licenciu skladieb Beatles, zabezpečí produkciu a vydanie albumu, Breiner sa postaral o noty, zabezpečil aj tím a techniku. Na samotnú nahrávku však stále chýba časť sumy a tu prichádza rad na fanúšikov Beatles a klasickej hudby. Aj v minulosti by bez prispenia fanúšikov prostredníctvom crowdfundingu nevzniklo veľa svetovo uznávaných kompozícií.

Pašovaná kazeta a obchodník s hodinkami

Už prvá nahrávka Beatles Go Baroque z roku 1987 by nevznikla bez podpory Breinerových blízkych, ale aj celkom cudzích ľudí. Kazeta s prvými skladbami putovala cez uzavreté hranice k producentom z EMI vďaka pomoci mnohých ľudí zapálených pre klasickú hudbu.

V polovici 80. rokov minulého storočia oslovil Petra Breinera slávny zakladateľ a vedúci Slovenského komorného orchestra Bohdan Warchal, aby pre nich napísal zopár úprav popových piesní, najlepšie Beatles, ktoré by mohli hrať. „Výzvu som prijal a napísal som Beatles Concerto Grosso – 5 piesní od Beatles, kombinované s Händlovým Concertom grossom op. 6, č. 1. Partitúra potom ležala asi rok vo Warchalovej skrini a nič sa nedialo, tak som oslovil ďalší komorný orchester – Capella Istropolitana, či by nemali záujem. Záujem mali a dokonca zorganizovali ďalšiu legendu – Libora Peška, aby dirigoval nahrávku v Československom rozhlase,“ hovorí Peter Breiner.

Potom sa zložitými cestami cez Slovart, veľtrh v Cannes a slovenského obchodníka s hodinkami v Paríži kazeta s nahrávkou dostala do rúk producentov v EMI, ktorí Breinera vyzvali, aby napísal ďalšie skladby, ktoré vydali na LP. Album bol dokonca zmixovaný a mastrovaný v Abbey Road Studios, rovnako ako albumy samotných Beatles.

„Dnes je mojou srdcovkou a rovnako srdcovkou mnohých ďalších po celom svete. Od študentov hudobných škôl, ktorí sa na nej učia o baroku aj Beatles, až po divákov v Carnegie Hall,“ uzatvára Peter Breiner.

Prispejte k vzniku nahrávky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie