Prvé slovenské hi-fi vzniklo ešte v dobe hranatej

Príbeh nášho prvého hi-fi rádioprijímača mi pred pár rokmi rozprával jeho tvorca. O každom rádiu, gramofóne alebo zosilňovači, ktorý navrhol, vedel všetko. Viac príbehov sa od neho už nedozviem. 7. augusta tohto roka nás navždy opustil jeden z najproduktívnejších slovenských dizajnérov, Ján Vikrut. Česť jeho pamiatke.
V roku 1970 dostalo výtvarné a konštrukčné oddelenie Tesla Bratislava úlohu navrhnúť parádny rádioprijímač moderného vzhľadu a parametrov. Doba hranatá sa vo svete už dávno začala a výtvarníci, ktorí v bratislavskej Tesle navrhovali rádiá, mali celkom slušný prehľad a veľmi dobrý vkus.
Monopolná Tesla Bratislava
Téma hi-fi bola v tom čase v Československu absolútne magická. Mnohí ani nevedeli, čo štyri písmenká so spojovníkom znamenajú, no vedelo sa, že je to voľačo svetové. A, samozrejme, aj drahé.

Múzeum dizajnu: Nech žiarivo nám horské slnko svieti
To, že prvé hi-fi v Československu sa navrhovalo práve v Bratislave, nie je žiadna náhoda. Už v roku 1963 bola zrušená tzv. vnútorná konkurencia v rámci výrobno-hospodárskej jednotky Tesla a výroba rozhlasových prijímačov sa z Tesly Praha-Hloubětín, Tesly Kolín, Tesly Pardubice a Tesly Přelouč presunula do Bratislavy. Tesla Bratislava sa tak stala monopolným výrobcom s ročnou produkciou vyše 200-tisíc kusov.
Moderná Tesla Bratislava
Jeden z dvorných dizajnérov Tesly Bratislava a zároveň vedúci podnikového výtvarného oddelenia, Ján Vikrut, sa v roku 1968 vrátil z niekoľkoročného služobného pobytu v egyptskej Benhe. V ďalekom Egypte pomáhal miestnemu podniku rozbiehať výrobu rádioprijímačov a televíznych prijímačov.
Po príchode domov navrhol prvé slovenské autorádio vlastného vývoja Teslu Spider a rozbiehal aj výrobu prvých kalkulačiek – typ OKU 101. Vikruta však lákal projekt rádioprijímača s vysokou vernosťou prenosu – hi-fi.

Bolo jasné, že vznikne tranzistorový stereofónny prijímač bez koncového zosilňovača, takzvaný tuner, ktorý sa najlepšie rozozvučí v zostave so zosilňovačom. Keďže Vikrut mal nadštandardné vzťahy aj s Teslou Vráble, zabezpečil, aby nimi vyvíjaný zosilňovač niesol jeho estetický rukopis. Vďaka tomu vznikol krásny tandem tunera z Bratislavy a zosilňovača z Vráblov.
Imperialistické rádio?
Vikrut nebol iba dobrý dizajnér, ale aj